Hasselblad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Victor Hasselblad AB
Ilustracja
Państwo  Szwecja
Siedziba Göteborg
brak współrzędnych
Strona internetowa
Hasselblad 503CW, Zeiss Distagon 3,5/30, Ixpress V96C
Hasselblad 503CXi

Victor Hasselblad AB – szwedzki koncern fotograficzny. Powstał z wyodrębnienia w 1908 roku samodzielnej jednostki z rodzinnego przedsiębiorstwa F.W. Hasselblad & Co. Na początku swojej działalności koncentrował się na handlu importowanymi ze Stanów Zjednoczonych aparatami fotograficznymi marki Kodak. Motorem napędowym koncernu fotograficznego był spadkobierca fortuny Fritz Victor Hasselblad (ur. 1906), który lata młodości spędził na przemierzaniu świata, zatrudniając się w różnych przedsiębiorstwach z branży fotograficznej. W tym czasie powstało też wiele notatek oraz szkiców mających na celu zbudowanie jak najlepszego aparatu fotograficznego. Po powrocie z wojaży, Fritz Victor Hasselblad otworzył sklep fotograficzny w centrum miasta. Po wybuchu II wojny światowej w 1940 szwedzki rząd zwrócił się do słynnego wówczas specjalisty mechaniki fotograficznej z pytaniem o możliwość skopiowania niemieckiego aparatu. W odpowiedzi Hasselblad zaproponował stworzenie własnej konstrukcji.

W roku 2004 przedsiębiorstwo Hasselblad połączyło się z duńskim producentem skanerów i ścianek cyfrowych do aparatów średnio- i wielkoformatowychImaconem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

  • W 1841 roku w Göteborgu – portowym mieście Szwecji została założona rodzinna handlowa działalność gospodarcza F.W. Hasselblad & Co.
  • 1888 – Arvid Viktor Hasselblad zafascynowany fotografią rozpoczął import aparatów fotograficznych. Kontrahentem był poznany podczas miesiąca miodowego, który Arvid spędził w Anglii, amerykański przedsiębiorca George Eastman, późniejszy założyciel Kodak Company
  • 1906 – w Göteborgu przyszedł na świat Fritz Victor Hasselblad. Jego ojciec Karl Erik Hasselblad już przy narodzinach syna zaplanował ukierunkowanie go na fotografię.
  • 1908 – Z rodzinnej spółki został wyodrębniony dział fotograficzny – Hasselblad Fotografiska AB
  • 1924 – Ojciec Victora Hasselblada podjął decyzję o wysłaniu 18-letniego syna do Drezna w Niemczech gdzie miał on opanować konstrukcję oraz techniki budowy aparatu fotograficznego oraz poznać tajniki optyki.
  • 1969 – aparaty Hasselblad dostarczyły pierwszych zdjęć z Księżyca w ramach programu Apollo

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]