Eastman Kodak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eastman Kodak
Eastman Kodak
Eastman Kodak
Siedziba przedsiębiorstwa w Rochester
Data założenia 1881
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Rochester
Branża fotografia
Produkty aparaty fotograficzne, akcesoria fotograficzne
Symbol akcji NASDAQ: KODK
43°09′39,2″N 77°37′10,6″W/43,160900 -77,619600
Strona internetowa
Aparat kompaktowy Kodak 355X

Eastman Kodak – jeden z największych koncernów na świecie zajmujących się produkcją sprzętu fotograficznego i filmowego. Ma status międzynarodowej spółki akcyjnej. Przedsiębiorstwem, od którego wywodzi się obecny Eastman Kodak, jest Eastman Dry Plate Company założony przez wynalazcę George’a Eastmana i inwestora Henry’ego Stronga w 1881 r. Centrala znajduje się w Rochester w stanie New York w USA. Kodak jest notowany na NASDAQ oraz na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE).

Historia[edytuj]

Słowo Kodak zostało stworzone w 1888 roku przez samego Eastmana, który po latach tak pisał o jego etymologii: Z filologicznego punktu widzenia słowo „kodak” jest (...) równie pozbawione znaczenia jak pierwsze „gu” dziecka. Słowo to – zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski – brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej?[1]. Początkowo nazwę tę nosił aparat małoobrazkowy współpracujący z filmami w rolkach, który był sprzedawany przez Eastman Dry Plate Company. Popularność tego aparatu była tak wielka, że przedsiębiorstwo było bardziej kojarzone ze słowem Kodak niż z nazwiskiem Eastmana i stąd zdecydowano się zmienić firmę na Kodak. Eastman ukuł także slogan reklamowy przedsiębiorstwa: „Ty naciskasz guzik, my robimy resztę”.

Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek wiele podstawowych obecnie technologii fotograficznych, takich jak film fotograficzny w rolkach 35 mm oraz pierwszy aparat fotograficzny dla amatorów. Oprócz stworzenia standardu fotografii małoobrazkowej przedsiębiorstwo było też pionierem w fotografii kolorowej, wprowadzając jako pierwsza w roku 1935 wielowarstwowy, oparty na subtraktywnej syntezie kolorów, film kolorowy Kodachrome[2] oraz standard automatycznego wywoływania filmów znany jako proces C-41, który obecnie stosują praktycznie wszyscy wytwórcy kolorowych negatywów fotograficznych na świecie. Równolegle z przedsiębiorstwem Polaroid Corporation rozwijało technologię fotografii błyskawicznej, jednak po przegraniu sprawy patentowej przeciw Polaroidowi 19 stycznia 1986 wycofało się całkowicie z tego segmentu rynku. W latach 90. XX wieku przedsiębiorstwo forsowało nową technologię fotografii tradycyjnej o nazwie Advanced Photo System, mającą zastąpić aparaty małoobrazkowe. Technologia ta umożliwia radykalne zmniejszenie rozmiarów aparatów, stosowanie filmów umożliwiających zapisanie do 135 zdjęć na jednej rolce i automatyczne ich katalogowanie.

Przedsiębiorstwo jest zaangażowane w rynek fotografii cyfrowej, którego opanowanie jest obecnie głównym celem strategicznym koncernu. 13 stycznia 2004 koncern ogłosił zaprzestanie produkcji aparatów małoobrazkowych w USA i Europie Zachodniej i zarzucenie całkowicie rozwijania technologii Advanced Photo System, która nie cieszyła się specjalnym zainteresowaniem klientów, deklarując jednocześnie chęć dalszej produkcji i rozwijania technologii tradycyjnych filmów fotograficznych.

Na początku XXI wieku koncern Eastman Kodak przeżywał kryzys ekonomiczny, związany ze strategicznymi błędami w zarządzaniu, popełnionymi w ciągu kilku wcześniejszych lat. Kryzys pogłębiło niedoszacowanie kosztów i skutków restrukturyzacji. W 4. kwartale 2006 roku Eastman Kodak po raz pierwszy od 2004 roku odnotował dodatni wynik w swej ogólnoświatowej działalności rynkowej.

W 2012 Kodak złożył wniosek o ochronę przed upadłością, zamierzając przeprowadzić restrukturyzację. Przedsiębiorstwo zdołało jednak spłacić swoje zaległe długi i zlikwidować zbędne koszty (jak opieka zdrowotna dla emerytowanych pracowników) i w 2013 ogłosiła, że zagrożenie bankructwem minęło[3].

Przypisy

  1. „American Photography”, 1924. Cytat za: A. Sekula, Handel fotografiami, [w:] idem, Społeczne użycia fotografii, Warszawa 2010, s. 105.
  2. Edward Dubiel, Mikołaj Iliński: Materiały fotograficzne barwne. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1966, s. 26.
  3. http://www.usatoday.com/story/money/business/2013/09/03/kodak-bankruptcy-ends/2759965/.

Linki zewnętrzne[edytuj]