Przejdź do zawartości

Eastman Kodak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eastman Kodak Company
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nowy Jork

Siedziba

Rochester

Data założenia

1888

Forma prawna

spółka publiczna

Dyrektor

Jim Continenza

Zatrudnienie

6500 osób (2015)

Giełda

NYSE: KODK
NASDAQ: KODK

ISIN

US2774614067

Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, po lewej znajduje się punkt z opisem „Eastman Kodak Company”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Eastman Kodak Company”
Ziemia43°09′39,2″N 77°37′10,6″W/43,160889 -77,619611
Strona internetowa

Eastman Kodak Company – jeden z największych koncernów na świecie zajmujących się produkcją sprzętu fotograficznego i filmowego. Przedsiębiorstwem, od którego wywodzi się obecny Eastman Kodak Company, jest The Eastman Dry Plate and Film Company założony przez wynalazcę George’a Eastmana i inwestora Henry’ego A. Stronga w 1881 roku. Centrala przedsiębiorstwa znajduje się w Rochester, w stanie New York, w Stanach Zjednoczonych. Kodak jest notowany na NASDAQ oraz na New York Stock Exchange.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Klatka filmowa (film barwny) Eastman Kodak (16 mm) naświetlona w Warszawie w 1939
Fotografia barwna Kodak Kodachrome (35 mm) wykonana w Nowym Jorku w 1939
Popularny aparat fotograficzny Kodak Retina produkowany od 1934

Słowo Kodak zostało stworzone w 1888 roku przez samego Eastmana, który po latach tak pisał o jego etymologii: Z filologicznego punktu widzenia słowo „kodak” jest (...) równie pozbawione znaczenia jak pierwsze „gu” dziecka. Słowo to – zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski – brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej?[1]. Początkowo nazwę tę nosił aparat małoobrazkowy współpracujący z filmami w rolkach, który był sprzedawany przez Eastman Dry Plate and Film Company[2]. Popularność tego aparatu była tak wielka, że przedsiębiorstwo było bardziej kojarzone ze słowem Kodak niż z nazwiskiem Eastmana i stąd zdecydowano się zmienić firmę na Kodak. Eastman ukuł także slogan reklamowy przedsiębiorstwa: „Ty naciskasz guzik, my robimy resztę”.

Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek wiele podstawowych obecnie technologii fotograficznych, takich jak film fotograficzny w rolkach 35 mm oraz pierwszy aparat fotograficzny dla amatorów. W 1888 roku model aparatu „Kodak Nr 1” kosztował 25 dolarów, co odpowiadało miesięcznej pensji robotnika[2]. Oprócz stworzenia standardu fotografii małoobrazkowej przedsiębiorstwo było też pionierem w fotografii kolorowej, wprowadzając jako pierwsza w roku 1935 wielowarstwowy, oparty na subtraktywnej syntezie kolorów, film kolorowy Kodachrome[3] oraz standard automatycznego wywoływania filmów znany jako proces C-41, który obecnie stosują praktycznie wszyscy wytwórcy kolorowych negatywów fotograficznych na świecie. Film Kodak Kodachrome został wykorzystany do wykonania pierwszych kolorowych fotografii II wojny światowej w Polsce przez amerykańskiego dziennikarza Juliena Bryana[4]. Oprócz rozwijania fotografii przedsiębiorstwo opracowało wiele formatów do tworzenia filmów wideo takich jak 16mm (1923), 8mm (1932) i Super 8 (1965). Równolegle z przedsiębiorstwem Polaroid Corporation rozwijało technologię fotografii błyskawicznej, jednak po przegraniu sprawy patentowej przeciw Polaroidowi 19 stycznia 1986 wycofało się całkowicie z tego segmentu rynku. W latach 90. XX wieku przedsiębiorstwo forsowało nową technologię fotografii tradycyjnej o nazwie Advanced Photo System, mającą zastąpić aparaty małoobrazkowe. Technologia ta umożliwia radykalne zmniejszenie rozmiarów aparatów, stosowanie filmów umożliwiających zapisanie do 135 zdjęć na jednej rolce i automatyczne ich katalogowanie.

Przedsiębiorstwo jest zaangażowane w rynek fotografii cyfrowej, którego opanowanie jest obecnie głównym celem strategicznym koncernu. 13 stycznia 2004 koncern ogłosił zaprzestanie produkcji aparatów małoobrazkowych w USA i Europie Zachodniej i zarzucenie całkowicie rozwijania technologii Advanced Photo System, która nie cieszyła się specjalnym zainteresowaniem klientów, deklarując jednocześnie chęć dalszej produkcji i rozwijania technologii tradycyjnych filmów fotograficznych.

Na początku XXI wieku koncern Eastman Kodak przeżywał kryzys ekonomiczny, związany ze strategicznymi błędami w zarządzaniu, popełnionymi w ciągu kilku wcześniejszych lat. Kryzys pogłębiło niedoszacowanie kosztów i skutków restrukturyzacji. W 4. kwartale 2006 roku Eastman Kodak po raz pierwszy od 2004 roku odnotował dodatni wynik w swej ogólnoświatowej działalności rynkowej.

W 2012 Kodak złożył wniosek o ochronę przed upadłością, zamierzając przeprowadzić restrukturyzację. Przedsiębiorstwo zdołało jednak spłacić swoje zaległe długi i zlikwidować zbędne koszty (jak opieka zdrowotna dla emerytowanych pracowników) i w 2013 ogłosiła, że zagrożenie bankructwem minęło[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. „American Photography”, 1924. Cytat za: A. Sekula, Handel fotografiami, [w:] idem, Społeczne użycia fotografii, Warszawa 2010, s. 105.
  2. a b Naciśnij przycisk a my zrobimy resztę, czyli Kodak i popularyzacja fotografii, [w:] Sergiusz Prokurat, Niezwykłe początki znanych firm, Warszawa: PWN, 2015, s. 14–38, ISBN 978-83-01-18186-4.
  3. Edward Dubiel, Mikołaj Iliński: Materiały fotograficzne barwne. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1966, s. 26.
  4. „Korespondent Bryan” w TVP1 – Telewizja Polska SA [online], www.tvp.pl [dostęp 2019-09-18] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-04].
  5. Kodak bankruptcy officially ends.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]