Hauteville House

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hauteville House
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Dependencja królewska  Guernsey
Miejscowość Saint Peter Port
Typ budynku willa
Położenie na mapie Guernsey
Mapa lokalizacyjna Guernsey
Hauteville House
Hauteville House
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Hauteville House
Hauteville House
Położenie na mapie Wysp Normandzkich
Mapa lokalizacyjna Wysp Normandzkich
Hauteville House
Hauteville House
Ziemia49°27′04,68″N 2°32′15,72″W/49,451300 -2,537700
Symbol konsulatu francuskiego na ścianie Hauteville House

Hauteville House – dom zlokalizowany na ulicy Hauteville 38 w mieście Saint Peter Port na wyspie Guernsey, w którym w czasie swojego dobrowolnego wygnania z Francji żył i tworzył Wiktor Hugo. Obecnie część budynku mieści honorowy konsulat Francji, część zaś - ekspozycję poświęconą pisarzowi. Dla publiczności otwarte są również ogrody sąsiadujące z domem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dom został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku dla Williama Ozanne'a, który opuścił go ze względu na złą reputację budynku - istniała legenda, że nawiedza go duch nieznanej z imienia samobójczyni. Wiktor Hugo nabył budynek 18 maja 1856, by zapewnić sobie spokojny pobyt na Guernsey; zgodnie z prawodawstwem lokalnym żaden posiadacz nieruchomości na wyspie nie mógł być z niej wydalony. Koszt zakupu - ok. 24 tys. franków - pokryły wpływy z wydania tomu poezji Kontemplacje.

Hugo sfinansował przebudowę budynku, w którym ostatecznie żył przez czternaście lat. Po powrocie do Francji odwiedził Hauteville House tylko raz, w lecie 1878. W obiekcie powstały całkowicie lub w poważnej części jedne z najważniejszych dzieł pisarza - powieść Nędznicy i poemat Legenda wieków, jak i utwory Pracownicy morza, Rok dziewięćdziesiąty trzeci, Piosenki ulic i lasów oraz szereg dzieł poetyckich. Od 1927, zgodnie z decyzją spadkobierców pisarza, dom jest formalnie własnością mera Paryża.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Hauteville House jest budynkiem bezstylowym, trójkondygnacyjnym, z kwadratowymi oknami równomiernie rozmieszczonymi na fasadzie i umieszczonym na najwyższym piętrze oszklonym gabinetem z widokiem na morze. Cały gmach malowany jest na biało, od strony ulicy wejście do niego prowadzi przez drzwi ze skromnym portalem, od strony ogrodu posiada loggię z portykiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]