Hełm PH

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hełm „PH”
Obsługa karabinu maszynowego Vickers w hełmach „PH”

Hełm P, PH, PHG – brytyjska maska przeciwgazowa o charakterystycznym wyglądzie, wykonana z szarej flaneli z dwoma okrągłymi szklanymi okularami w metalowej oprawie i gumowym ustnikiem. Powstały trzy wersje maski, używane przez British Army w czasie I wojny światowej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po dalszym rozwoju i operacyjnym wdrażaniu bardziej śmiercionośnych bojowych środków trujących (na przykład fosgenu i cyjanowodoru), dotychczas używany przez Brytyjczyków hełm Hypo nie był już w stanie zapewnić wymaganego stopnia ochrony osobistej. W wyniku testów wynaleziono substancję chemiczną, która neutralizowała działanie wyżej wymienionych gazów i stwierdzono, że żołnierz noszący maskę połączoną z kapturem, która zostanie wcześniej nasączona fenolanem sodu, będzie bezpieczny[1].

Hełm „P” został przyjęty do wyposażenia British Army w połowie listopada 1915 roku. Wykonany był z podwójnej grubości szarej wełnianej flanelowej tkaniny bez podszewki z bocznym szwem, który rozszerzał się u dołu, gdzie sięgał ramion użytkownika. Dwie warstwy materiału były ze sobą połączone trójkątnymi przeszyciami na dole z przodu i z tyłu. Pojedyncze okrągłe szklane okulary umieszczone były w ocynowanych stalowych oprawkach, posiadających gwintowaną część wewnętrzną, którą można było wyjąć, aby umożliwić dopasowanie zamiennych okularów. Ustnik którym oddychał żołnierz, składał się z lutowanej blaszanej rurki z brązową skórzaną tuleją na czubku, aby zapobiec skaleczeniu lub otarciom ust. Rurka przechodziła przez przód hełmu, a punkt wyjścia wzmocniony był z obu stron pierścieniem z wodoodpornego płótna[2].

Po pewnym czasie użytkowania uświadomiono sobie, że hełm „P” narażony jest na większe stężenia fosgenu, tracąc zdolność ochrony żołnierza. Od stycznia 1916 roku wszystkie tego typu hełmy były zanurzane w roztworze fenolanowo-urotropinowym i w ten sposób powstał hełm „PH”, wprowadzony do służby w armii brytyjskiej na początku 1916 roku[1]. Nowy hełm był pod wieloma względami podobny do wcześniejszego modelu i był z wyglądu praktycznie identyczny. Rozwinięciem hełmu „PH” był hełm „PHG” wyposażony we wbudowane okulary z gumy gąbczastej, aby przeciwdziałać lakrymatorom, pozostając w powszechnym użyciu do końca 1916 roku[2].

Chociaż hełmy były niepopularne wśród żołnierzy ze względu na skomplikowaną procedurę dopasowania (zostały zaprojektowane tak, aby były schowane w koszuli i utrzymywane na miejscu przez bluzę mundurową ze stójką) oraz często parzyły skórę noszącego, zapewniały odpowiednią ochronę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c PH ('Tube') Helmet, Anti-Gas: British. Imperial War Museums. [dostęp 2022-12-25]. (ang.).
  2. a b c PH Helmet respirator: British Army. Australian War Memorial. [dostęp 2022-12-25]. (ang.).