He-Man i Władcy Wszechświata (serial animowany 1983)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
He-Man i Władcy Wszechświata
He-Man and the Masters of the Universe
Cosplay He-Mana
Cosplay He-Mana
Gatunek serial animowany, science-fiction
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 130
Liczba serii 2
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja Norm Prescott
Reżyseria Ed Friedman,
Lou Kachivas,
Marsh Lamore,
Bill Reed,
Richard Trueblood,
Gwen Wetzler,
Lou Zukor
Scenariusz David Chappe,
Paul Dini,
Lawrence DiTillio,
D.C. Fontana,
Richard Fontana,
Robby London,
Brynne Stephens,
Tom Tataranowicz
Muzyka Erika Lane
Zdjęcia R.W. Pope
Scenografia Barry Caldwell
Czas trwania odcinka 30 min.
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 30 września 1983
Polska 1986
Stacja telewizyjna USA Network, TVP 2, Polsat
Lata emisji 1983-1985 ( USA ), 1986-1994 ( Polska )

He-Man i Władcy Wszechświata (ang. He-Man And The Masters Of The Universe) – amerykański serial animowany, wyprodukowany przez Filmation powstawał w latach 1983-1985, wyemitowany po raz pierwszy w USA Network w 1983 roku. Serial w Polsce po raz pierwszy pojawił się w TVP2 w 1987 (nadawany był w czwartkowe popołudnia). W latach 90. był emitowany w Polsacie o godz. 19:30, a na początku lat 2000. był emitowany przez TVN w paśmie Bajkowe kino w wersji z polskim lektorem, którym był Tomasz Kozłowicz. Serial powstał na podstawie zabawek produkowanych przez firmę Mattel i wydawanego w latach 1981-1983 mini-komiksu o przygodach He-Mana i Szkieletora.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Adam, książę Eterni, otrzymał od Czarodziejki zamieszkującej Posępny Czerep czarodziejski miecz. Kiedy podnosi go i wypowiada słowa: "Na potęgę Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!" przemienia się w He-Mana – najpotężniejszego człowieka we wszechświecie, a jego tchórzliwy kot Cringer – w Kota Bojowego. Wraz ze swymi przyjaciółmi walczy z siłami zła-Szkieletora, który nie ustaje w próbach podbicia Eterni.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • He-Man – obdarzony nadprzyrodzoną siłą człowiek. Na co dzień książę Adam, który odgrywa rolę tchórza, by nikt nie odkrył, kim jest naprawdę. Zmienia się w He-Mana za pomocą miecza, który otrzymał od Czarodziejki, używając słów "Na potęgę Posępnego Czerepu, mocy przybywaj".

Przyjaciele

  • Zbrojny Mąż (ang. Man-at-Arms) – ojciec Teeli, który jest nadwornym konstruktorem maszyn oraz wynalazków wojennych. Jego prawdziwe imię to Duncan, wróg Szkieletora.
  • Czarodziejka (ang. Sorceress) – jest strażniczką mocy Posępnego Czerepu; potrafi zmieniać się w ptaka – nosi wówczas imię Zoar.
  • Orko – porusza się za pomocą lewitacji; odkąd stracił swoją różdżkę. Jest jedną z trzech osób znających sekret księcia Adama.
  • Taran (ang. Ram-Man) – wielki, twardogłowy i dość gruby człowiek, używa głowy, by przebijać się przez mury.
  • Król Randor i Królowa Marlena (ang. King Randor, Queen Marlene) – rodzice Adama, władcy Eternii.

Wrogowie

  • Szkieletor – posiada magiczną moc; jego celem jest zdobycie tronu Eternii, czego pragnie dokonać, zdobywszy moc skrytą w Posępnym Czerepie.
  • Bestia (ang. Beastman) – władca zwierząt i potworów. Z wyglądu przypomina nieco goryla, jego ciało porośnięte jest rudą sierścią. Nie cechuje go zbytnia inteligencja, jest za to oddanym sługą Szkieletora.
  • Wiedźma (ang. Evil-Lyn) – czarownica na usługach Szkieletora, jest ambitna i żądna władzy; potrafi jednak kryć się ze swoimi ambicjami.
  • Tri-Klop – posiada "opaskę", dzięki której potrafi strzelać promieniami z oczu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]