Mattel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mattel, Inc.
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Siedziba El Segundo
Data założenia 1945
Forma prawna spółka publiczna
Prezes Christopher A. Sinclair
Symbol akcji NASDAQ: MAT
brak współrzędnych
Strona internetowa

Mattel, Inc.amerykańskie przedsiębiorstwo, będące największym pod względem przychodów ze sprzedaży producentem zabawek na świecie.

Firma została założona w 1945 roku przez Harolda „Matta” Matsona i Elliota Handlera (stąd nazwa). Długoletnią prezes firmy była żona założyciela, Ruth Mosko Handler, której rodzice byli żydowskimi emigrantami z Polski[1].

Firma produkuje między innymi: lalki Barbie, lalki Monster High oraz Ever After High, Hot Wheels, gry planszowe, a od początku lat 80. także konsole gier wideo. Wspólnie z Hasbro Enterprises posiada prawa autorskie do gry słownej Scrabble (Hasbro ma prawa tylko do sprzedawania gry na terenie USA, Mattel na całym świecie poza USA). W 1979 roku Mattel wszedł również na rynek konsol, tworząc konsolę Intellivision. Wycofał się z niego w 1983 roku przez krach na rynku gier.

Siedziba firmy znajduje się w El Segundo w Kalifornii. Mattel posiada również swoje oddziały w Chinach, Wielkiej Brytanii oraz w Japonii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Mańkowski: Cyfrowe marzenia: Historia gier komputerowych i wideo. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo TRIO, 2010, s. 378. ​ISBN 978-83-7436-228-3​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]