Mattel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mattel, Inc.
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Siedziba

El Segundo

Data założenia

1945

Forma prawna

spółka publiczna

Prezes

Christopher A. Sinclair

Symbol akcji

NASDAQ: MAT

brak współrzędnych
Strona internetowa

Mattel, Inc.amerykańskie przedsiębiorstwo, będące największym pod względem przychodów ze sprzedaży producentem zabawek na świecie.

Firma została założona w 1945 roku przez Harolda „Matta” Matsona i Elliota Handlera (stąd nazwa). Długoletnią prezes firmy była żona założyciela, Ruth Mosko Handler, której rodzice byli żydowskimi emigrantami z Polski[1].

Firma produkuje między innymi: lalki Barbie, lalki Monster High oraz Ever After High, Hot Wheels, gry planszowe, a od początku lat 80. także konsole gier wideo. Wspólnie z Hasbro Enterprises posiada prawa autorskie do gry słownej Scrabble (Hasbro ma prawa tylko do sprzedawania gry na terenie USA, Mattel na całym świecie poza USA). W 1979 roku Mattel wszedł również na rynek konsol, tworząc konsolę Intellivision. Wycofał się z niego w 1983 roku przez krach na rynku gier.

Siedziba firmy znajduje się w El Segundo w Kalifornii. Mattel posiada również swoje oddziały w Chinach, Wielkiej Brytanii oraz w Japonii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Mańkowski: Cyfrowe marzenia: Historia gier komputerowych i wideo. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo TRIO, 2010, s. 378. ISBN 978-83-7436-228-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]