Heinz Auerswald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obwieszczenie Heinza Auerswalda z 17 listopada 1941 o wykonaniu wyroku śmierci na ośmiu Żydach za „nieuprawnione opuszczenie dzielnicy żydowskiej”

Heinz Auerswald (ur. 26 lipca 1908 w Berlinie, zm. 5 grudnia 1970 w Düsseldorfie) – członek NSDAP i SS oraz hitlerowski Komisarz do spraw dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

Życiorys[edytuj]

Prawnik z wykształcenia i zawodu, doktor nauk prawnych, wstąpił do SS w czerwcu 1933, ale członkiem NSDAP stał się dopiero pod koniec lat 30. Auerswald służył w policji (tzw. Schutzpolizei) i na jesieni 1939 został wraz ze swoim batalionem wysłany do okupowanej Warszawy. Wszedł w skład administracji cywilnej, początkowo zajmując się sprawami Volksdeutschów (etnicznych Niemców zamieszkujących Polskę), a następnie ludności żydowskiej w Warszawie. Od maja 1941 do listopada 1942 sprawował stanowisko Komisarza do spraw dzielnicy żydowskiej (Kommissar für den jüdischen Wohnbezirk), czyli warszawskiego getta.

Auerswald dbał o efektywne wykorzystanie pracy przymusowej zamkniętych w getcie Żydów przed ich ostateczną zagładą (Holocaust). Auerswald zajmował się głównie sprawami ekonomicznymi oraz zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii w getcie, gdzie panowały fatalne warunki żywnościowe i sanitarne. Początkowo opowiadał się za stosunkowo racjonalnym korzystaniem z niewolniczej pracy Żydów, lecz z czasem, w związku z postępującym przeludnieniem getta, stosował coraz bardziej okrutne represje, zwłaszcza kładąc nacisk na wykonywanie kary śmierci wobec Żydów schwytanych poza murami getta. Zgodnie z dziennikiem Adama Czerniakowa (przewodniczącego warszawskiego Judenratu), Auerswald rozmawiał z jego autorem jak z przyjacielem, jednak gdy rozpoczęły się deportacje do obozu zagłady w Treblince, Auerswald cynicznie zapewnił Czerniakowa, że Żydom i gettu nic nie grozi.

Po wywiezieniu i wymordowaniu ok. 300 tys. mieszkańców warszawskiego getta w Treblince w lipcu – wrześniu 1942, w listopadzie 1942 Auerswald został administratorem powiatu (Kreishauptmann) Ostrów Wielkopolski. W styczniu 1943 został powołany do służby w niemieckiej armii.

Po wojnie władze RFN prowadziły śledztwo wobec niego w latach 60., ale ostatecznie nie postawiono go przed sądem.

Zmarł w 1970.