Helen Suzman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Helen Suzman
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 listopada 1917
Germiston

Data i miejsce śmierci

1 stycznia 2009
Johannesburg

Członek Parlamentu Republiki Południowej Afryki
Okres

od 1953
do 1989

Odznaczenia
Order za Chwalebną Służbę – złoty (RPA) Dama Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego

Helen Suzman z d. Gavronsky (ur. 7 listopada 1917 w Germiston, zm. 1 stycznia 2009 w Johannesburgu) – południowoafrykańska polityk, działaczka polityczna i społeczna, przeciwniczka apartheidu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Suzman była córką litewsko-żydowskich emigrantów – Samuela i Friedy Gavronskich. Studiowała ekonomię na Uniwersytecie Witwatersrand. Poślubiła Mojżesza Suzmana, znacznie od niej starszego. Byli małżeństwem 20 lat i mieli dwie córki. W 1953 została deputowaną do Parlamentu Republiki Południowej Afryki jako członek Zjednoczonej Partii (Verenigde Party). Pracowała w parlamencie przez 35 lat.

Helen Suzman była często prześladowana przez policję. Miała specjalne techniki do posługiwania się telefonem, w którym policja umieściła urządzenie podsłuchowe w celu monitorowania jej rozmów.

Została uhonorowana 27 razy tytułem doktora honoris causa przez uniwersytety z całego świata. Była dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla i otrzymała wiele innych nagród od różnych kościołów oraz organizacji praw człowieka na całym świecie.

Zmarła w Nowy Rok, 1 stycznia 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

  • Robin Renwick: Helen Suzman: Bright Star in a Dark Chamber. London: Biteback, 2014. ISBN 978-1-84954-667-6.