Herb Łukowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obecny herb Łukowa

Obecny herb Łukowa przedstawia niedźwiedzia stojącego na tylnych nogach i zwróconego w prawą (heraldycznie) stronę. Nad niedźwiedziem znajduje się korona. Tło herbu ma kolor czerwony.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Powodem nadania miastu herbu z niedźwiedziem brunatnym jest sprawa o granicę pomiędzy Łukowem a dwiema pobliskimi wsiami, Ryżkami i Sięciaszką, między którymi leżały bagna „Niedźwiedzi Ług”.

Nazwa ta wskazuje, że był to matecznik niedźwiedzi, dlatego to było powodem nadania Łukowowi herbu z niedźwiedziem. Herb nie ma związku z nazwą miasta, gdzie według błędnej legendy jeden z królów polskich przejeżdżając po łukowskich lasach zabił niedźwiedzicę z łuku. Złota korona nad głową zwierzęcia przypomina o tym, że w przeszłości Łuków był miastem królewskim.

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb miasta uchwalono w listopadzie 1920 na prośbę Burmistrza Miasta. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości przesłało Burmistrzowi kopię herbu, zaświadczając, że herb jest najdokładniejszą kopią z jego zbiorów. Projekt herbu zatwierdziła ówczesna Rada Miejska. 31 lipca 2003 zaktualizowano wizerunek herbu, którego wzór określa załącznik nr 3 do Statutu Miasta Łuków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Herb Łukowa – Oficjalny serwis internetowy miasta Łuków