Przejdź do zawartości

Herb Chęcin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Chęcin
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Chęcin – jeden z symboli miasta Chęciny i gminy Chęciny w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia w polu czerwonym blankowany mur srebrny z trzema takimiż wieżami, z których środkowa wyższa od pozostałych. Każda z wież ma po jednym oknie łukowym. Mur z bramą, z otwartymi srebrnymi podwojami i podniesioną złotą broną, okucia podwoi czarne.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Herb Chęcin do 2019 r.

Herb nawiązuje do historycznego herbu Chęcin z okresu I Rzeczypospolitej, zachowanego na pieczęci miasta pochodzącej najprawdopodobniej z II poł. XVI w.[2]

Do 2019 r. miasto używało herbu przedstawiającego w polu czerwonym srebrny zamek z otwartą bramą, o dwóch wieżach krytych trzema spiczastymi daszkami i o jednym oknie każda, pomiędzy którymi mur z arkadami. Herb w takim kształcie nadała Chęcinom kancelaria króla Augusta III Sasa, w miejsce poprzedniego, którego wzór zaginął wraz z pieczęcią miejską w czasie wojen szwedzkich i zarazy. Obecnie wiadomo z odnalezionego dokumentu[3], że pierwotny wzór herbu Chęcin nadany wraz z prawami miejskimi przez Władysława Łokietka przedstawiał zamek o trzech wieżach[4].

29 października 2019 roku Rada Miejska ustanowiła nowy wzór herbu z trzema wieżami[1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Uchwała nr 128/XVI/19 Rady Miejskiej w Chęcinachz dnia 29 października 2019 r. w sprawie ustanowienia herbu Gminy i Miasta Chęciny oraz zasad jego stosowania. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2021-03-12].
  2. Uzasadnienie heraldyczne herbu. Załącznik Nr 2 do uchwały Nr 128/XVI/19 Rady Miejskiej w Chęcinach z dnia 29 października 2019 r.
  3. Biblioteka P.A.N. Kraków ul. Sławkowska, Sygn. 438 dokument miasta Chęciny z 1643 r.
  4. Chęciny mają nowy herb. Historycznie nawiązuje on do jednej z najstarszych pieczęci!. checiny.pl, 2019-10-30. [dostęp 2021-03-12].