Herb Jamajki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Jamajki
Ilustracja
Typ herbu

państwowy

Dewiza

Out of Many One People

Projektant

William Sandcroft

Pierwsza wzmianka

1661

Wprowadzony

1957

Ostatnie zmiany

1962

Herb Jamajki – herb Jamajki obowiązujący od 1957 roku. Został oparty na herbie przyznanym Jamajce w 1661 roku przez Wielką Brytanię.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb został nadany w 1661 roku Jamajce przez Wielką Brytanię jako jednemu z pierwszych państw kolonialnych będących pod jego panowaniem. Jego projektantem był arcybiskup Canterbury William Sancroft. Znajdowało się na nim motto Indus Uterque Serviet Uni (Dwaj Indianie będą służyć jednemu Panu). Herb modyfikowany był w 1957 i 1962 roku. W 1962 roku zmieniono motto na Out of Many, One People[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia umieszczony na srebrnej tarczy czerwony krzyż grecki, a na nim pięć złotych owoców ananasa. Tarczę podtrzymuje para Arawaków, rdzennych mieszkańców wyspy, kobieta z koszem owoców i mężczyzna z łukiem. Ananasy są symbolem rolnictwa - podstawowej gałęzi gospodarki. W klejnocie znajduje się krokodyl amerykański (Crocodylus acutus) na belce[2]. Mity niektórych ludów Ameryki Środkowej przypisują mu stworzenie świata. Koszyk owoców, oznacza gościnność wobec turystów. Podobnie wygląda flaga premiera Jamajki. Motto na wstędze: Z wielu narodów - jeden[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Story Of Jamaica’s Motto & Coat Of Arms [dostęp 2019-11-06].
  2. Jerzy Wrona, Gady, płazy, ryby, mięczaki. Zwierzęta na flagach i w herbach państw., „Aura” (nr 6), 2006, s. 31-33.
  3. Coat of Arms, jis.gov.jm [dostęp 2019-11-06].