Herb Namysłowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obecny herb Namysłowa ustanowiony został uchwałą nr XVII/131/91 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 30 grudnia 1991 r. w sprawie herbu Miasta Namysłowa.

Herb Namysłowa na pruskiej drewnianej lampie gazowej

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Herb Namysłowa przedstawia w tarczy złotej połowę czarnego, gotyckiego orła dolnośląskiego z półksiężycem na piersi, z czerwoną gwiazdą sześcioramienną w miejscu ogona. Gwiazda jest symbolem Najświętszej Marii Panny (Stella Maris – Gwiazda Marii), patronki miasta i kościoła (dziś pofranciszkański kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary, w średniowieczu siedziba namysłowskich franciszkanów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny). W okresie rządów pruskich (1741-1945) do herbu wprowadzono dodatkowy element — tarczę z trzema różami na piersi orła — symbolizującą najprawdopodobniej zakon krzyżacki, który w latach 1703-1810 był właścicielem zamku namysłowskiego i jego lenna.

Godło w obecnej postaci było używane już w XIII w. na pieczęciach przez samorząd miejski. Herb nawiązuje do niegdysiejszej przynależności miasta do książąt dolnośląskich.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Kuliński: Pieczęcie i herby miasta Namysłowa, Namysłów 2006.