Przejdź do zawartości

Herb Zaklikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Zaklikowa
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Projektant

Henryk Seroka

Wprowadzony

po 2014

Dawna wersja herbu

Herb Zaklikowa – jeden z symboli miasta i gminy Zaklików[1].

Wygląd i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na tarczy w polu czerwonym wizerunek srebrnej głowy oślej. Jest to nawiązanie do herbu Półkozic i historycznego herbu miasta[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat panowało przekonanie, że historycznym herbem Zaklikowa jest herb Topór, taka informacja pojawiła się m.in. w publikacji Miasta polskie w Tysiącleciu, do niego również odwoływały się władze gminy (choć błędnie upodabniały go do herbu Oksza). W 2013, w związku z planowanym przywróceniem praw miejskich miastu, gmina Zaklików zleciła dr Henrykowi Seroce opracowanie projektu herbu[2]. Historyk przygotował dwa projekty nowego symbolu gminy, różniły się one barwą osła (srebrną – preferowaną przez autora ze względów historycznych lub czarną, o której pisał Marian Gumowski)[3]. Wyboru barwy miały dokonać władze gminy w porozumieniu z MSWiA[2]. Brak uchwały potwierdzającej zatwierdzenie herbu przez Radę Miasta, choć nowy wizerunek można odnaleźć na stronie internetowej gminy[4] oraz w Biuletynie Informacji Publicznej[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Stalowa Wola: Radni uchwalili nowy herb. [online], Radio Leliwa, 15 czerwca 2016 [dostęp 2023-10-08] (pol.).
  2. a b c Powrót do korzeni. - Aktualności - Urząd Gminy w Zaklikowie - Zaklików, woj. podkarpackie [online], www.zaklikow.pl [dostęp 2023-10-08].
  3. Wracają do korzeni. Srebrna półkozica w godle Zaklikowa? - Stalowka.NET [online], www.stalowka.net [dostęp 2023-10-08].
  4. Urząd Gminy w Zaklikowie - Zaklików, woj. podkarpackie [online], www.zaklikow.pl [dostęp 2023-10-08].
  5. Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miejski w Zaklikowie [online], zaklikow.biuletyn.net [dostęp 2023-10-08] (pol.).