Herb gminy Kobylanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Kobylanka

Herbem gminy Kobylanka jest tarcza dwudzielna w pas, gdzie w złotym polu górnym znajduje się zielona lipa, a w błękitnym polu dolnym – srebrna sieja miedwiańska. Tynktura (barwa) złota może być zastąpiona barwą żółtą, a tynktura srebrna – białą.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Lipa nawiązuje do porozumienia Stargardu ze Szczecinem zawartego po wojnie pszennej w XV wieku. Było to w dziejach gminy jedyne wydarzenie historyczne, które wprowadziło ją na pewien czas w krąg wielkiej polityki zachodniopomorskiej. Mimo iż od wydarzenia tego minęło setki lat i zmienił się skład etniczny gminy, to pamięć o nim jest nadal pielęgnowana[potrzebny przypis], a najstarsza lipa i Wieniec Zgody stanowią obecnie największą historyczną i turystyczną atrakcję Kobylanki.

Przedstawiona w polu dolnym sieja miedwiańska stanowi natomiast jeden z gatunków ryb występujący w jeziorze Miedwie. Obok siei żyją w tym jeziorze m.in. sielawy, szczupaki, okonie, węgorze i leszcze. O ile jednak pozostałe gatunki występują również w innych wodach województwa zachodniopomorskiego, to sieja charakterystyczna jest wyłącznie dla Miedwia. Przedstawiony w herbie ten konkretny gatunek ryby symbolizuje nie tylko położenie gminy nad wspomnianym jeziorem, ale także jej rekreacyjno-turystyczne walory.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]