Herb gminy Krasocin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Krasocin
Herb gminy Krasocin do 2013 roku

Herb gminy Krasocin przedstawia na tarczy dzielonej w pas w polu górnym, błękitnym, trzy lilie srebrne w pas, w polu dolnym, czerwonym, konia srebrnego, z kopytami złotymi i popręgiem czarnym, kroczącego.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Górne pole z trzema liliami nawiązuje do herbu Kapituły Gnieźnieńskiej. Tereny gminy Krasocin należały od średniowiecza do 1795 roku do archidiakonatu i dekanatu w Kurzelowie, który był jednostką administracyjną arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Pole dolne zaczerpnięte zostało z herbu Starykoń rodziny Szafrańców, która posiadała w XIV-XVI wieku rozległe dobra na terenie obecnego powiatu włoszczowskiego, w tym wsi Krasocin i Oleszno.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to drugi wzór herbu, używany przez gminę Krasocin. Do roku 2013, inne było górne pole herbu - zawierało koronę złotą z wbitym toporem. Miało to symbolizować związki z domeną królewską - Krasocin do 1370 roku był własnością króla. Nowy wzór herbu, po otrzymaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej uchwalono 28 grudnia 2012 r.[1] Ekspertyzę heraldyczną dla obu projektów przygotował dr Jerzy Michta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XXIV/185/12 Rady Gminy Krasocin z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie nadania herbu i flagi Gminy Krasocin (Dz. Urz. Woj. Świętokrzyskiego z 2013 r. Nr BRAK, poz. 503)