Herb powiatu ropczycko-sędziszowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb powiatu ropczycko-sędziszowskiego

Wygląd herbu powiatu ropczycko-sędziszowskiego określa uchwała Nr II/8/2002 Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego z dnia 5 grudnia 2002 roku w sprawie zmian w Statucie Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego:

Na tarczy dwudzielnej w słup w polu lewym błękitnym majuskuła R złota pod takąż koroną, w polu prawym czerwonym rogacina srebrna w słup u dołu rozdarta w wąs.

Symbolika herbu[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie wyglądu herbu z załącznika Nr 3 do Statutu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego:

Złota majuskuła R nawiązuje bezpośrednio do historycznego godła Ropczyc (złota litera R w polu czerwonym). Miasto kilkakrotnie zmieniało swój herb, także w okresie powojennym. Z obecnego herbu Ropczyc wykorzystano tylko barwę pola tarczy (błękitną). Korona złota umieszczona nad literą R ma przypominać, iż miasto zostało założone przez króla Kazimierza Wielkiego (w 1362 r.).
W polu lewym czerwonym rogacina srebrna ma bezpośrednie odniesienie do historycznego herbu drugiego miasta powiatu - Sędziszowa. Miasto zostało założone w 1483 r. przez Odrowążów i przyjęło jako swój znak godło tego rodu. Herb w tym kształcie widnieje na pieczęciach miejskich od XV wieku. W 1936 roku został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych II RP.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]