Herb powiatu kolbuszowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wygląd herbu powiatu kolbuszowskiego został uchwalony przez Radę Powiatu w Kolbuszowej na sesji w dniu 23 sierpnia 2002 roku po wcześniejszej pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej (z dnia 19 kwietnia 2002 roku) i Ministra MSWiA (z dnia 25 czerwca 2002 roku):

Na tarczy dzielonej w słup, w polu prawym czerwonym krzyż równoramienny, srebrny (grecki), pod nim krzywaśń srebrna (szreniawa). W polu lewym błękitnym osiem gwiazd sześcioramiennych, złotych, po trzy w dwóch rzędach i dwie w trzecim, od podstawy.

Symbolika herbu[edytuj | edytuj kod]

Krzyż równoramienny (krzyż grecki) - znak herbowy przyjęty z herbu miasta Kolbuszowa, symbolizujący wspólne działania Boga i człowieka.

Krzywaśń - godło z herbu Lubomirskich, niegdysiejszych właścicieli Kolbuszowej i okolicznych ziem.

Osiem gwiazd - nawiązanie do przynależności ziem obecnego powiatu kolbuszowskiego do województwa sandomierskiego w okresie staropolskim (sześć powiatów i dwie ziemie). Gwiazdy świadczą o dążeniu do celu w myśl maksymy per aspera od astra - przez cierpienia (trudy) do gwiazd. Są także symbolem idei boskiej według której porusza się świat. Gwiazdy sześciopromienne oznaczają wzniosłe czyny i są bezpiecznym przewodnikiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]