Herc Grosbard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herc Grosbard
Data i miejsce urodzenia 1895
Kutno
Data i miejsce śmierci 1996
Tel Awiw
Zawód, zajęcie aktor teatralny

Herc Grosbard (ur. 1895 w Kutnie, zm. 1996 w Tel Awiwie) – aktor teatralny.

Po ukończeniu chederu w Kutnie wyjechał do Niemiec i tam kształcił się w szkole teatralnej. Po powrocie do Polski zakładał w Łodzi na początku lat 20. XX w. teatr żydowski, właściwie bez sukcesów.

Następnie przystąpił do teatru „Wilner Trupe”, gdzie występował z powodzeniem, wkrótce zaczął grać nawet główne role. Wyjechał z teatrem na go­ścinne występy do Niemiec, tam zyskał uznanie krytyki.

Osiedlił się w Niemczech, w Berlinie założył zespół „Jüdischer Künstler Theater”, z którym występował na scenach teatru miejskiego we Frankfurcie nad Menem, w „Renaissance Theater”, „Volksbühne (Scena Ludowa w Berlinie)” i w słynnym teatrze Erwina Piscatora (Piscator-Bühne) na Nollendorfplatz w Berlinie.

Na początku lat 30. wrócił do Łodzi, ale nie był już aktorem w teatrze, bowiem zajął się recytacją utworów klasycznej i nowożyt­nej literatury żydowskiej. Szybko zyskał uznanie i sławę nie tylko w kraju, ale w Europie, Stanach Zjedno­czonych, Kanadzie i Ameryce Południowej. Zamieszkał w stolicy Argentyny Buenos Aires, tam też mieszkał w czasie wojny.

Po ogłoszeniu utworzenia państwa Izrael w 1948 r. wyjechał do Izraela, zamieszkał w Tel Awiwie. Tam w 1996 r. zmarł.

Już po jego śmierci, w Kanadzie, ukazała się seria płyt gramofonowych, na których recytuje utwory klasyków literatury żydowskiej m.in. Pereca, An-skiego i Szaloma Alejchema.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]