Przejdź do zawartości

Hesperoschema sinicum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hesperoschema sinicum
Cai et Tang, 2022
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

kusaki

Plemię

Staphylinini

Podplemię

Anisolinina

Rodzaj

Hesperoschema

Gatunek

Hesperoschema sinicum

Hesperoschema sinicumgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny kusaków. Występuje endemicznie w Chinach. Zasiedla lasy pierwotne.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisali po raz pierwszy Cai Yujie i Tang Liang w 2022 roku. Opisu dokonano na podstawie okazów odłowionych w latach 2011–2014 w chińskim regionie Kuangsi. Jako miejsce typowe wskazano Anjiangping w Rezerwacie Huaping na terenie powiatu Lingui. Epitet gatunkowy sinicum oznacza po łacinie „chiński”[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o silnie wydłużonym ciele długości od około 10 do około 12 mm. Głowa ma kształt zaokrąglonego trapezu. Ubarwiona jest czarno z delikatnym połyskiem metalicznym i zaczerwienionymi okolicami panewek czułkowych. Punktowanie wierzchu głowy jest umiarkowanie gęste i grube; na czole brak go zupełnie. Oczy złożone są lekko wyłupiaste. Czułki są czarne z rudymi podstawą członu pierwszego i członem drugim oraz kremowobiałymi członami od dziewiątego do jedenastego, rzadki tylko dziesiątym i jedenastym. Narządy gębowe są rude do rudożółtych z brązowymi głaszczkami i rudobrązowymi żuwaczkami. Barwa przedplecza i tarczki jest ceglastoczerwona. Powierzchnia przedplecza jest umiarkowanie gęsto i grubo punktowana, pozbawiona mikrosiateczkowania. Powierzchnia tarczki ma duże i płytkie punkty oraz poprzecznie falistą, bardzo delikatną mikrorzeźbę. Mniej więcej tak długie jak szerokie i w barkach wyraźnie węższe niż z tyłu pokrywy są gęsto i grubo punktowane. Barwa pokryw jest w przedniej ⅓ czerwona, w tylnych ⅔ czarna z fioletowym połyskiem metalicznym, z wąsko rudożółtą tylną krawędzią i ceglastoczerwonym szwem. Odnóża są rudobrązowe. Odwłok ma segmenty od trzeciego do piątego rude, szósty czarny z rudą krawędzią przednią, siódmy czarny z rudą krawędzią tylną, ósmy i dziewiąty żółte i ku tyłowi ciemniejące, zaś dziesiąty ciemny. Tergity od trzeciego do piątego mają poprzeczne wciski na przedzie. Genitalia samca cechują się wyraźnie asymetrycznym płatem środkowym oraz niesymetrycznymi, smukłymi i krótszymi od niego paramerami[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad ten jest endemitem Chin, znanym wyłącznie z regionu Kuangsi. Spotykany był na rzędnych od 900 do 1300 m n.p.m. Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Hesperoschema zasiedla lasy pierwotne, gdzie bytuje wśród ściółki, próchna i grzybów porastających kłody, a czasami odwiedza padlinę. Jest drapieżnikiem, przypuszczalnie polującym na larwy owadów[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Yujie Cai, Liang Tang. Three New Species and One New Record of Hesperoschema (Coleoptera: Staphylinidae: Staphylininae) from China. „Insects”. 13 (1), s. 60, 2022. DOI: 10.3390/insects13010060.