Przejdź do zawartości

Heusden-Zolder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Heusden-Zolder
Ilustracja
Budynek ratuszu gminy Heusden-Zolder
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

Region Flamandzki

Zarządzający

Mario Borremans

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


33 011
620 os./km²

Nr kierunkowy

011

Kod pocztowy

3550

Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Heusden-Zolder”
Ziemia51°03′N 5°17′E/51,050000 5,283333
Strona internetowa

Heusden-Zolder – gmina położona w belgijskiej prowincji Limburgia, niedaleko Hasselt.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gmina Heusden-Zolder powstała 1 stycznia 1977 roku w wyniku połączenia dwóch gmin: Heusden i Zolder. Obecnie składa się z byłych parafii Heusden, Berkenbos i Eversel oraz z czterech parafii dawnego Zolder: Boekt, Viversel, Bolderberg i Lindeman.

Heusden[edytuj | edytuj kod]

W VIII wieku region Heusden był terenem słabo zaludnionym. Obszar należał do parafii Bringen Paal i należał do św. Adelardusa, opata z Corbie. W Heusdenn na początku ósmego stulecia swoje kazania głosił św. Wilibrord. W X wieku obszar otrzymał nazwę "Husdinio". W przeciągu kolejnych stuleci nazwa przybierała nazwy: Hoesden (1098-1138), Heusden (1371), Huysden (1386), a obecnie Heusden. W XIV wieku Heusen stała się osobną parafią, pod jurysdykcją Beringen[1].

W XIV wieku Heusden został podniesiony do parafii. Heusden była "tweeheerlijck". W północnej części znajdował się pod jurysdykcją Beringen. W czasie rewolucji francuskiej gmina usamodzielniła się. W XX wieku gmina o dotychczas miejskim charakterze, przekształciła się w rejon górniczy z licznymi osadami mieszkalnymi[1].

Zolder[edytuj | edytuj kod]

Obszar gminy Zolder w dalekiej przeszłości był często zalewany przez morze. Od kwaśnych gleb piaszczystych, region nazwano Sueire, następnie Suylre, w okresie rewolucji francuskiej Soire, a ostatecznie Zolder.

Do 1241 roku Zolder należał do opactwa Herckenrode. W 1304 roku Arnold I, hrabia Loon oddał Zolden pod jurysdykcję Averbode. W 1793 roku francuska administracja podzieliła gminę na sześć części Dorp, Boekt, Bolderberg, Viversel, Stokrooi i Voort. Na początku XX wieku obszar Zolder, podobnie jak Heusden, został całkowicie przekształcony w wyniku odkrycia pokładów węgla i rozpoczęcia w 1923 roku jego wydobycia.

Wydobycie węgla na obszarze gminy Heusden-Zolder dało impuls do wzrostu populacji, rozwinięcia różnych gałęzi gospodarczych i handlowych. Na obszary ściągali liczni pracownicy z zagranicy, którzy stworzyli wielokulturową społeczność. Wydobycie węgla kamiennego zakończyło się w 1992 roku (kopalnia w Zolder był ostatnią kopalnią w Belgii, Holandii i Luksemburgu), mimo to większość imigrantów zdecydowała się na pozostanie w gminie[1].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

W dniu 1 stycznia 2006 całkowita populacja w Heusden-Zolder liczyła 30769. Łączna powierzchnia gminy wynosi 53,23 km², co daje gęstość zaludnienia 578 mieszkańców na km².

Rozwój demograficzny w latach 1806-2016[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Historiek, vlag en wapen van Heusden-Zolder. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-22)].