Hillier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hillier
Jezioro Hillier w 2011
Jezioro Hillier w 2011
Położenie
Państwo  Australia
Stan  Australia Zachodnia
Położenie na mapie Australii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Australii Zachodniej
Hillier
Hillier
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Hillier
Hillier
34°05′45″S 123°12′10″E/-34,095833 123,202778

Jezioro Hillier – bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche złożonego z ok. 100 wysp u płd.-zach. wybrzeży Australii Zachodniej, w pobliżu przylądka Arid.

Jest jeziorem typu solankowego o szerokości ok. 600 metrów i oddzielone od oceanu wąskim pasem ziemi. Posiada kształt przypominający odcisk stopy, od lasu i brzegu oddzielone jest pasem piasku wymieszanego z solą. Ulokowane jest wśród terenu zalesionego eukaliptusami i drzewami z gatunku Melaleuca leucadendra.

Początki wiadomości o jeziorze datują się na rok 1802. W tym roku angielski podróżnik i hydrograf Matthew Flinders odwiedził to miejsce w swej podróży do Sydney. W początkowych latach XIX wieku swoje osady mieli w tym miejscu wielorybnicy, jak i myśliwi polujący na foki.

Jezioro zabarwione jest na kolor jasnoróżowy. Przyczyna takiego zabarwienia do dziś nie została wyjaśniona. Barwa ta jest trwała, nawet po nabraniu wody do jakiegoś pojemnika. W połowie wieku XX naukowcy badali skład wody w jeziorze chcąc dowiedzieć się co powoduje, że jezioro przybiera kolor różowy. Barwę tę wytwarzają glony m.in. Dunaliella salina, które to wytwarzają czerwony barwnik[1].

W początkowych latach XX wieku z jeziora wydobywano sól, lecz po 6 latach eksploatacji zaniechano wydobycia.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Cudowny Świat/Najpiękniejsze zakątki i krajobrazy, Przegląd Readers's Digest, Warszawa 2000, ​ISBN 83-88243-10-1