Hillier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hillier
Ilustracja
Jezioro Hillier w 2011
Położenie
Państwo

 Australia

Stan

 Australia Zachodnia

Położenie na mapie Australii Zachodniej
Mapa konturowa Australii Zachodniej, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Hillier”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Hillier”
34°05′45″S 123°12′10″E/-34,095833 123,202778

Jezioro Hillier – bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche złożonego z ok. 100 wysp u płd.-zach. wybrzeży Australii Zachodniej, w pobliżu przylądka Arid.

Jest jeziorem typu solankowego o szerokości ok. 600 metrów i oddzielone od oceanu wąskim pasem ziemi. Posiada kształt przypominający odcisk stopy, od lasu i brzegu oddzielone jest pasem piasku wymieszanego z solą. Ulokowane jest wśród terenu zalesionego eukaliptusami i drzewami z gatunku Melaleuca leucadendra.

Początki wiadomości o jeziorze datują się na rok 1802. W tym roku angielski podróżnik i hydrograf Matthew Flinders odwiedził to miejsce w swej podróży do Sydney. W początkowych latach XIX wieku swoje osady mieli w tym miejscu wielorybnicy, jak i myśliwi polujący na foki.

Jezioro zabarwione jest na kolor jasnoróżowy. Barwa ta jest trwała, nawet po nabraniu wody do pojemnika. W połowie wieku XX naukowcy badali skład wody w jeziorze, chcąc dowiedzieć się co powoduje, że jezioro przybiera kolor różowy. Woda w jeziorze nabiera takich barw na skutek czerwonego barwnika wytwarzanego przez glony m.in. Dunaliella salina[1]. Przyczyną powstawania tego zjawiska jest także zasolenie zbiornika wodnego. Gdy jego poziom staje się wyższy niż w wodzie morskiej, a sprzyjające warunki dopisują, (temperatura wody lub światło), algi wydzielają beta-karoten[2].

W początkowych latach XX wieku z jeziora wydobywano sól, lecz po 6 latach eksploatacji zaniechano wydobycia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strange pink colour of Lake Hillier is caused by salt-loving microbes, „Mail Online” [dostęp 2017-04-16].
  2. Gdzie można zobaczyć różowe jezioro. Co to za zjawisko? [online], phama.co, 20 września 2019 [dostęp 2020-07-10] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cudowny Świat/Najpiękniejsze zakątki i krajobrazy, Przegląd Readers's Digest, Warszawa 2000, ISBN 83-88243-10-1