Histogeneza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Histogeneza – inaczej różnicowanie tkankowe; szereg zorganizowanych i połączonych ze sobą procesów, wskutek których komórki warstwy zarodkowej embrionu ulegają różnicowaniu, przyjmując cechy charakterystyczne dla komórek tkanek, które z nich powstaną.

Mimo że ostateczna budowa komórek tworzących tkankę kształtuje się dopiero po uformowaniu się określonego narządu, to jednak pewne specyficzne, charakterystyczne dla określonych linii komórkowych reakcje i zmiany biochemiczne zachodzą i mogą być wykryte już znacznie wcześniej.

Histogeneza jest wykrywalna zarówno na poziomie komórkowym (np. przekształcenie się komórek mezodermy w komórki mięśniowe), jak i tkankowym. W większości przypadków pojedyncze komórki nie przechodzą jednak histogenezy. Zmiany te zachodzą najczęściej, gdy uformowana zostanie tkanka, czyli zespół komórek tworzących funkcjonalną całość. Przykładem mogą być pewne komórki produkujące insulinę. Proces przekształcania się niezróżnicowanych komórek w zróżnicowane komórki tworzące narząd nazywany jest organogenezą.