Hit Parader

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hit Parader
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

Magna Publishing Group

Tematyka

muzyka

Pierwszy numer

1943

Ostatni numer

2008

Redaktor naczelny

Amy Sciaretto

Strona internetowa

Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) – nieistniejące od 2008, amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupiał się miesięcznik oscylowały wokół szeroko rozumianego rocka i hard rocka.

Magazyn regularnie publikował listy „Top 100”, w których przedstawiał czołową setkę w danej kategorii (np. „100 najlepszych zespołów hardrockowych w XXI wieku”, „100 najlepszych albumów hardrockowych XXI wieku”[1], „100 najlepszych wokalistów wszech czasów”).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo zostało założone w 1943 przez firmę Charlton Comics[2]. Początkowo magazyn publikował na swoich łamach teksty utworów wykonawców muzyki rozrywkowej.

W latach 50. czasopismo rozpoczęło zamieszczać wywiady i recenzje albumów muzyków (rozbudowało również kolorową okładkę, w 1956 na okładce jubileuszowego numeru umieszczony został Elvis Presley)[3].

W latach 60. magazyn zwrócił się w kierunku takich gatunków muzycznych jak hard rock i jazz-rock – opublikowane zostały recenzje m.in. kilku albumów Franka Zappy, The Animals i The Beatles[2]. Charlton Press publikował ok. 150 piosenek miesięcznie na łamach swoich czasopism (obok Hit Parader m.in. Song Hits, Rock and Soul Songs, Country Song Roundup)[4].

W latach 80. czasopismo zostało sprzedane, w 1991 Charlton Press upadła z powodu problemów finansowych. Do momentu rozwiązania czasopismo miało swoją siedzibę w Derby, Connecticut[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hit Parader, lipiec/sierpień 2008.
  2. a b c Hit Parader. afka.net. [dostęp 2010-06-28]. (ang.).
  3. Okładka magazynu z 1956.
  4. Mary Slezak: The History of Charlton Press, Inc. and its Song Lyric Periodicals. Willey Periodicals, 2004, s. 184.