Hitlerjunge Quex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hitlerjunge Quex
Hitlerjunge Quex – Ein Film vom Opfergeist der deutschen Jugend
Gatunek dramat
Data premiery 1933
Kraj produkcji Niemcy
Czas trwania 95 min
Reżyseria Hans Steinhoff
Scenariusz Bobby E. Lüthge
Główne role Heinrich George
Rudolf Platte
Berta Drews
Hermann Speelmans
Muzyka Hans-Otto Borgmann

Hitlerjunge Quex (Hitlerjunge Quex – Ein Film vom Opfergeist der deutschen Jugend) – propagandowy film o tematyce nazistowskiej, nakręcony w 1933 roku w reżyserii Hansa Steinhoffa, będący adaptacją powieści Hitlerjunge Quex. W USA film wyświetlany był pod tytułem Our flag leads us foward. Film inspirowany był historią Herberta Norkusa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem jest Heini Volke, ubogi nastolatek mieszkający w Berlinie. Jego ojciec-alkoholik jest sympatykiem komunizmu i wysyła syna na obóz szkoleniowy dla młodych komunistów. Heini jest przerażony panującą tam atmosferę rozpusty, powszechnym alkoholizmem oraz brakiem dyscypliny, więc ucieka i trafia na grupę członków Hitlerjugend. Obserwuje, jak wspólnie się bawią, pomagają sobie, śpiewają patriotyczne piosenki. Kontrast między ich zachowaniem a tym co było wśród komunistów, robi na Heinim duże wrażenie.

Wróciwszy do domu, Heini śpiewa jedną z zasłyszanych wśród członków Hitler Jugend piosenek. Jego ojciec bije go z tego powodu i zmusza do zapisania do organizacji komunistycznej. Dowiedziawszy się o planach ataku komunistów na marsz Hitler Jugend, Heini ucieka i ostrzega nazistów przed planowaną pułapką, podczas której miano użyć broni palnej i dynamitu. Staje się tym samym bohaterem dla Hitler Jugend, jednak wśród komunistów zostaje okrzyknięty zdrajcą. Jego matka, zrozpaczona tym, próbuje popełnić samobójstwo i zabić przy okazji syna, jednak Heiniemu udaje się przeżyć. Ojciec z kolei zaczyna mieć wątpliwości, czy aby jego syn nie ma jednak racji.

Heini stopniowo staje się coraz bardziej zaangażowany w ruch narodowo-socjalistyczny, zaś jego ojciec dochodzi do wniosku, że jednak nazizm jest lepszy dla Niemiec niż komunizm. W finale filmu Heini ginie zasztyletowany przez komunistycznego agitatora. Po śmierci staje się bohaterem ruchu Hitler Jugend.[1]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W premierze filmu udział wzięli Adolf Hitler, Rudolf Hess, Joseph Goebbels i wielu innych notabli III Rzeszy[2]. Film obejrzały w Niemczech miliony widzów[3]. Obecnie film zakwalifikowany jest w Niemczech jako zakazany do pokazywania, poza celami edukacyjnymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eric Rentschler, The Ministry of Illusion: Nazi Cinema and Its Afterlife, Cambridge, Massachusetts: Harvard University, 1996, ​ISBN 978-0-674-57639-1​, str. 69.
  2. Eric Rentschler, The Ministry of Illusion: Nazi Cinema and Its Afterlife, Cambridge, Massachusetts: Harvard University, 1996, ​ISBN 978-0-674-57639-1​, s. 55.
  3. Eric Rentschler, The Ministry of Illusion: Nazi Cinema and Its Afterlife, Cambridge, Massachusetts: Harvard University, 1996, ​ISBN 978-0-674-57639-1​, s. 56.