Hoduciszki (przystanek kolejowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hoduciszki
Гадуцішкі
Годутишки
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Hoduciszki

Poprzednie nazwy

Adutiškis (ros. Адутишкис)

Dane techniczne
Liczba peronów

1

Liczba krawędzi
peronowych

1

Linie kolejowe
Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Hoduciszki”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Hoduciszki”
Ziemia55°09′04,3″N 26°34′55,3″E/55,151194 26,582028

Hoduciszki (biał. Гадуцішкі, ros. Годутишки) – przystanek kolejowy w miejscowości Hoduciszki, w rejonie postawskim, w obwodzie witebskim, na Białorusi. Położony jest na linii Królewszczyzna - Łyntupy.

Przystanek położony jest tuż przy białorusko-litewskiej granicy państwowej, która przebiega północnym skrajem torowiska i oddziela od przystanku miasteczko Hoduciszki. Po północnej, położonej na Litwie, stronie toru znajduje się stary peron. Za peronem wybudowany jest płot graniczny. Obecnie używany peron znajduje się po południowej, białoruskiej stronie toru. Z racji położenia przystanek uważany jest przez miłośników kolei za jedno z najbardziej wyjątkowych i interesujących miejsc na kolejowej mapie Białorusi[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo stacja kolejowa, istniała przed II wojną światową[3]. Ok. 2001 zdegradowana do roli przystanku. W czasach sowieckich, mimo iż stacja leżała w Białoruskiej SRR, była pod zarządem Kolei Bałtyckiej[a] (część Kolei Radzieckich) i tym samym po upadku Związku Radzieckiego przeszła do Kolei Litewskich. W tym okresie używana była także litewskojęzyczna nazwa stacji Adutiškis i pochodząca od niej nazwa w języku rosyjskim Адутишкис. Nazw tych zaprzestano używać w 2000[4][5]. Od stacji odchodziła linia do Wielkiej Wsi (współcześnie na Litwie), zlikwidowana w 2003[6]. Koleje Białoruskie przejęły przystanek po przeprowadzeniu demarkacji granicy[1].

W czasach sowieckich granica pomiędzy Białoruską SRR a Litewską SRR przebiegała ok. 200 m na północ od stacji, na rzece Komajce[6]. Podczas demarkacji Białoruś przekazała Litwie teren na północ od stacji o powierzchni 5,6 ha, wraz z budynkiem stacyjnym, w zamian za 99-letnią dzierżawę sanatorium w Druskiennikach[5].

Jeszcze ok. 2000, gdy obowiązywały uproszczone przepisy o przekraczaniu granicy dla mieszkańców okolicznych miejscowości, z litewskiego peronu mogli korzystać obywatele Litwy. Po przystąpieniu Litwy do Unii Europejskiej drastycznie ograniczono możliwość przekraczania granicy oraz wybudowano płot graniczny, odcinając przystanek od strony litewskiej[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kolej Bałtycka obejmowała infrastrukturę kolejową na terytoriach współczesnych Łotwy, Estonii, Litwy i części Rosji (w tym w obwodzie królewieckim), która przypadła Związkowi Sowieckiemu po II wojnie światowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • о.п. Годутишки. railwayz.info. [dostęp 2021-12-06]. (ros.).
  • Годутишки. Дзяржаўнага цэнтра картографа-геадэзічных матэрыялаў і даных Рэспублікі Беларусь. [dostęp 2021-12-06]. (ros.).
Hoduciszki
Linia Królewszczyzna – Łyntupy (90,996 km)
Jerzewo
odległość: 6,902 km
odległość: 5,665 km