Hoobland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hoobland
The Hoobs
Inny tytuł Hoboczaki
Kraj produkcji Wielka Brytania Wielka Brytania
Oryginalny język Anglia angielski
Liczba odcinków 250
Liczba serii 5
Produkcja
Wytwórnia Jim Henson Productions
Czas trwania odcinka ok. 25 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Wielka Brytania Wielka Brytania
Data premiery Wielka Brytania 15 stycznia 2001 r. Polska 2001 (lektor)/3 grudnia 2007 (dubbing)
Stacja telewizyjna Wielka Brytania Channel 4, Nick Jr. Polska Polsat JimJam, TV4
Lata emisji Wielka Brytania 2001-2003 (powtórki do 2014)

Polska 2001-200?; 2007-2013

Status zakończony
Format obrazu 4:3, 16:9
Chronologia
Powiązane Hello Hoobs

Hoobland, także Hoboczaki (ang. The Hoobs) - brytyjski serial kukiełkowy emitowany w brytyjskiej stacji Channel 4 w paśmie dziecięcym. Łącznie wyprodukowano 250 odcinków serialu w latach 2001-2002.

Światowa premiera odbyła się 15 stycznia 2001 roku. Do Polski serial zawitał tego samego roku pod tytułem Hoboczaki.

O serialu[edytuj | edytuj kod]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Hoobland jest bajkową krainą, którą zamieszkują stworzenia zwane Hoobsami. W czasie swoich podróży Hoobsy - Iver, Groove i Tula - muszą szukać odpowiedzi na pytania dotyczące przedmiotów, które spotkali na swojej drodze. Kiedy zdobędą odpowiedź, muszą dostarczyć ją mieszkańcom Hooblandu, którzy utworzą z niej nowe hasło do Hoobopedii. Gdy hasło jest gotowe, zostaje umieszczone w Hoobonecie, do której każdy mieszkaniec Hooblandu ma dostęp.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2000 roku Channel 4 ogłosił nowy program dla dzieci, który w ich założeniu miał dorównać sukcesowi jaki odniosły Teletubisie.[2] Premiera serialu pt. The Hoobs odbyła się 15 stycznia następnego roku. W sumie wyprodukowano 250 epizodów podzielonych na 5 serii. Finałowy program pokazano 3 stycznia 2003 roku, choć serial nadal powtarzano aż do Bożego Narodzenia 2014 roku. Po świątecznej przerwie w nadawaniu pasma dziecięcego, Channel 4 nie przywrócił programu na swoją antenę.

W Polsce serial miał premierę w 2001 roku w stacji TV4 pod tytułem Hoboczaki i był emitowany z lektorem. Po paru latach Hoboczaki zostały jednak zdjęte z anteny kanału. Serial powrócił do Polski 3 grudnia 2007 roku pod tytułem Hoobland w wersji z dubbingiem (wszelkie śpiewane kwestie pozostawiono jednak niezdubbingowane). Tym razem program pokazywano w JimJam, a później w Polsat JimJam aż do 1 stycznia 2013 roku.[3] Łącznie w wersji zdubbingowanej pokazano tylko 20 odcinków z serii czwartej programu.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Hoobsy[edytuj | edytuj kod]

Hoobsy to futrzaste, antropomorficzne stworzenia jeżdżące swoim pojazdem zwanym Hoobmobile po Ziemii w celu odkrywania na niej nowych rzeczy.

 • Iver (grany przez Dona Austena) - Hoobs płci męskiej o fioletowym futrze i limonkowej fryzurze. Jest najrozsądniejszy z całej trójki, wydaje się być czołowym z grupy.
 • Tula (grana przez Julie Westwood) - Hoobs płci żeńskiej o różowym futrze i jasnozielonej fryzurze. Jest miła dla wszystkich i lubi spędzać czas z Iverem i Groove'em.
 • Groove (grany przez Johna Ecclestona oraz Briana Herringa) - Hoobs płci męskiej o jasnozielonym futrze i ciemnozielonej fryzurze przysłaniającej mu oczy. Jest na ogół wesoły i spokojny. Ma bardzo duży apetyt.
 • Roma (grana przez Gillie Robic) - Hoobs płci żeńskiej o jasnopomarańczowym futrze i różowej fryzurze. Wydaje się być starsza od reszty. Nie przemieszcza się Hoobmobilem razem z innymi, lecz skuterem. Jest bardzo uprzejma i chętnie pomaga Iverowi, Groove'owi i Tuli w znajdowaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
 • Hubba Hubba (grany przez Marka Jefferisa oraz Briana Herringa) - Lider wszystkich Hoobsów. Ma jasnoniebieskie futro. Wysłał na Ziemię czwórkę Hoobsów ze swojej planety zwanej Hoobland, aby dowiadywali się na niej nowych rzeczy i zamieszczali te informacje w tzw. Hoobinecie (odpowiednik Internetu). Jest bardzo uprzejmy wobec wszystkich i wydaje się być bardziej przyjacielem innych Hoobsów niż ich liderem.

Motorynki[edytuj | edytuj kod]

Motorynki to trzy małe stworzenia przypominające roboty. Napędzają Hoobmobil i skuter Romy. Często śpiewają piosenki. Grane są kolejno przez Rebeccę Nagan, Wim Booth i Marka Jefferisa.

 • Tootle - niebieska motorynka.
 • Timp - żółta motorynka.
 • Twang - różowa motorynka.

Tyciludzie[edytuj | edytuj kod]

Tyciludzie to określenie używane przez Hoobsy w stosunku do dzieci. Hoobsy odwiedzają Tyciludzi, kiedy chcą się czegoś od nich dowiedzieć.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie: MediaVox

Wystąpili:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tekst inspirowany opisem ze strony https://www.teleman.pl/tv/Hoobland-139-703677
 2. Channel 4 hopes its Hoobs will be the new Teletubbies, The Independent, 16 listopada 2000 [dostęp 2021-11-25] (ang.).
 3. Hoobland - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2021-11-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]