Horodna (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Horodna
Ilustracja
Widok Horodnego od strony Międzybrodzia, wzgórze po prawej stronie cerkwi (po lewej stronie to Horodyszcze)
Państwo

 Polska

Pasmo

Pogórze Dynowskie, Karpaty

Wysokość

480 m n.p.m.

Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa konturowa Bieszczadów Zachodnich, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Horodna”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Horodna”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, w lewym górnym rogu znajduje się czarny trójkącik z opisem „Horodna”
Ziemia49°37′05″N 22°11′15″E/49,618056 22,187500

Horodna – wzgórze w masywie Kopacza na terenie Pogórza Dynowskiego na północ od Sanoka, położona jest w paśmie wzniesień na lewym brzegu Sanu[1], który w tym miejscu tworzy Przełom Sanu w Trepczy. Występują tu pstre iły o zabarwieniu czerwonym[2].

Góra ma świetne położenie dominujące nad silnym zakrętem rzeki San w odległości około 6 km od Sanoka. Horodna jest wzniesiona nad poziom morza 480 m i leży w pobliżu szczytu Kopacz o wysokości 535 m n.p.m. Z lewej uchodzi do Sanu Sanoczek oraz potok Dębny, biorący swój początek w masywie Kopacza i Głębokiej[3].

Grodzisko Horodne[edytuj | edytuj kod]

W masywie Kopacza, bezpośrednio nad doliną Sanu leżą grodziska Horodyszcze i Horodne[4][5][a]. Odnaleziono tu również ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego, osadnictwa z wczesnej epoki brązu i okresu lateńskiego. Na stoku wzgórza znajdują się również VIII — X wieczne cmentarzyska ciałopalne i kurhanowe, a na przeciwległej kulminacji Horodyszcza cerkwisko po XII wiecznej cerkwi. Dwuczłonowe grodzisko Horodnego składało się z właściwego grodu - niewielkich rozmiarów - do którego od południa przylegał drugi człon w kształcie wydłużonego owalu, prawdopodobnie podgrodzie. System obronny składał się z dwu linii pierścieniowatych wałów, od strony płn. wzmocniony. Oba grody kontrolowały w przeszłości zapewne przeprawę przez San w Międzybrodziu na trakcie prowadzącym z Sanoka do Przemyśla. Grodzisko zostało po raz pierwszy opisane przez Tadeusza Żurowskiego[6]. U podnóża góry biegnie historyczny szlak, którym transportowano sól tyrawską, a obecnie droga powiatowa z Sanoka do Mrzygłodu.

W bezpośrednim otoczeniu Horodnego znajdowały się jeszcze grody na Białej Górze oraz Sanoku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Cytaty: "380 m n.p.m., w widłach Sanu i Sanoczka." s. 433
    "Starsza faza wału, wiązana przez Jerzego Ginalskiego z celtyckim etapem zasiedlenia wzgórza "Horodna", utworzona była przez rząd pionowo wkopanych w ziemię słupów, umocnionych suchym murem z płaskich łupków" s. 434

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "masyw góry Kopacz na lewym brzegu rzeki San, który nawiązuje do głównego pasma Gór Słonnych zarówno pod względem flory, jak i zbiorowisk leśnych." [w:] Folia botanica. wyd. 9-12 1981
  2. Biuletyn, Instytut Geologiczny 1979
  3. Folia botanica. wyd. 5-8 1977
  4. Światowit, t. 20-21 1949 s. 324
  5. Jacek Poleski. Frühmittelalterliche Burgen am Dunajec. Księgarnia Akademicka. 2004, s. 433-434
  6. Trepcza, grodzisko pod Sanokiem "Światowit" t. XXI s. 324—330