Hotel Mercure Poznań Centrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hotel Mercure Poznań)
Hotel Mercure Poznań Centrum
Hotel Orbis Merkury (1964–2001)
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Roosevelta 20

Kategoria
  • * * *
Liczba pokoi

228

Liczba łóżek

416

Data otwarcia

2 czerwca 1964[1]

Właściciel

Orbis

Architekt

Jan Cieśliński, Henryk Grochulski, Jan Węcławski

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel Mercure Poznań Centrum”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Hotel Mercure Poznań Centrum”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Hotel Mercure Poznań Centrum”
Ziemia52°24′26,04″N 16°55′15,04″E/52,407233 16,920844
Strona internetowa

Hotel Mercure Poznań Centrum – hotel mieszczący się w Poznaniu, na terenie Jeżyc, przy ul. Roosevelta 20. Pierwszy okazały obiekt hotelowy wzniesiony w Poznaniu po II wojnie światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hotel został wzniesiony w latach 1961-1964 dla Orbisu, według projektu Jana Cieślińskiego, Henryka Grochulskiego i Jana Węcławskiego, głównie dla potrzeb najważniejszych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich, pod nazwą Hotel Orbis Merkury. W momencie otwarcia było w nim 650 miejsc noclegowych w pokojach jedno i dwuosobowych oraz 500 miejsc gastronomicznych.

Projekt obiektu wyłoniono w konkursie Miastoprojektu. Składa się z dwóch brył - niskiej (dwukondygnacyjnej) i wysokiej (hotelowej, dziewięciokondygnacyjnej). Całość posiada narys litery Y. Charakterystycznym elementem elewacji były, do czasu remontu, szachownicowo ułożone płaszczyzny płytek ceramicznych. Wyróżniające jest także zadaszenie przed głównym wejściem, o dynamicznym, rzeźbiarskim wydźwięku. Przy wejściu południowym umieszczona jest płaskorzeźba Ceramiczna ściana dekoracyjna autorstwa Andrzeja Matuszewskiego (1963)[2]. Według Marcina Libickiego hotel Merkury jest wyjątkowo dobrym przykładem modernizmu i stanowi ozdobę Ronda Kaponiera.

Po 1989 obiekt został włączony do sieci Mercure i otrzymał nazwę Hotel Mercure Poznań. Obecnie zmodernizowany, po kontrowersyjnym architektonicznie remoncie wykonanym w latach 1999–2002 (autorzy: Andrzej Kurzawski, Wojciech Kolesiński, Mariusz Gramowski, Przemysław Woźny) pod nazwą Hotel Mercure Poznań Centrum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Kronika Miasta Poznania” nr 3/1965. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 1965, s. 136.
  2. napis na tablicy in situ

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]