Hrabstwo Burgundii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wolne Hrabstwo Burgundii
Franche-Comté
Franche Comté de Bourgogne
Freigrafschaft Burgund
982–1678
Godło
Godło
Stolica Dole
Ustrój polityczny monarchia
Głowa państwa książę/hrabia Karol III
Włączenie do Królestwa Francji na mocy traktatu z Nijmegen 1678
Religia dominująca katolicyzm
Mapa
Hrabstwo Burgundii (po prawej) i Księstwo Burgundii (po lewej)
Herb hrabstwa Burgundii do XIII wieku

Hrabstwo Burgundii lub też Wolne Hrabstwo Burgundii (fr. Franche Comté de Bourgogne, niem. Freigrafschaft Burgund), znane też z francuskiego jako Franche-Comté – państwo feudalne, istniejące w latach 986-1477, początkowo w ramach Królestwa Burgundii, a następnie (od 1032) w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Granice hrabstwa pokrywały się z obecnymi granicami francuskiego regionu Franche-Comté. Obecna nazwa tej prowincji już w średniowieczu stosowana była jako potoczne określenie tego terytorium.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 986-1477 istniało Hrabstwo Burgundii.

W 1477 roku wraz ze śmiercią księcia Karola Zuchwałego pod murami Nancy książęca linia męska wygasła. Doprowadziło to do przejęcia właściwego księstwa Burgundii przez koronę francuską. Natomiast Hrabstwo Burgundii wraz z Niderlandami Burgundzkimi przeszły w ręce córki Karola Marii, żony późniejszego cesarza Maksymiliana I z dynastii Habsburgów[1]. Po śmierci Marii i krótkim panowaniu jej syna, ziemie te przeszły na jej wnuka – Karola Habsburga, późniejszego cesarza rzymskiego i króla Hiszpanii. Po jego abdykacji dziedzictwo burgundzkie wraz m.in. z Hiszpanią przeszło pod władanie syna Karola, Filipa II. W 1672 wybuchła tzw. wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską. W wyniku klęski Hiszpanii podpisano traktatu z Nijmegen na mocy którego Hrabstwo Burgundii włączono do Francji jako odrębny departament.

Tytuł władcy[edytuj | edytuj kod]

Hrabiowie Burgundii tytułowali się początkowo wolnymi hrabiami Burgundii z czasem w użyciu stał się powszechny tytuł hrabia palatyn Burgundii. Hrabstwo Burgundii w latach 1384-1477 weszło w unię z księstwem Burgundii. Po śmierci Karola Zuchwałego, jego córka, mimo że utraciła ziemię księstwa Burgundii, nadal tytułowała się księżną Burgundii. Podobnie robili wszyscy jej następcy, tytułując się książętami i hrabiami Burgundii.

Władcy Burgundii[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Hrabiowie Burgundii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]