Przejdź do zawartości

Hrabstwo Burgundii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wolne Hrabstwo Burgundii
Franche-Comté
Franche Comté de Bourgogne
Freigrafschaft Burgund
982–1678
Godło
Godło
Ustrój polityczny

monarchia

Stolica

Dole

Data likwidacji

1678

Władca

Karol III

Religia dominująca

katolicyzm

Mapa opisywanego kraju
Hrabstwo Burgundii (po prawej) i Księstwo Burgundii (po lewej)
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „Wolne Hrabstwo Burgundii''Franche-Comté''”
47,092222°N 5,489722°E/47,092222 5,489722
Herb hrabstwa Burgundii do XIII wieku

Hrabstwo Burgundii lub też Wolne Hrabstwo Burgundii (fr. Franche Comté de Bourgogne, niem. Freigrafschaft Burgund), znane też z francuskiego jako Franche-Comté – państwo feudalne, istniejące w latach 986–1477, początkowo w ramach Królestwa Burgundii, a następnie (od 1032) w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Granice hrabstwa pokrywały się z obecnymi granicami francuskiego regionu Franche-Comté. Obecna nazwa tej prowincji już w średniowieczu stosowana była jako potoczne określenie tego terytorium.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 986–1477 istniało Hrabstwo Burgundii.

W 1477 roku wraz ze śmiercią księcia Karola Zuchwałego pod murami Nancy książęca linia męska wygasła. Doprowadziło to do przejęcia właściwego księstwa Burgundii przez koronę francuską. Natomiast Hrabstwo Burgundii wraz z Niderlandami Burgundzkimi przeszły w ręce córki Karola Marii, żony późniejszego cesarza Maksymiliana I z dynastii Habsburgów. Po śmierci Marii i krótkim panowaniu jej syna, ziemie te przeszły na jej wnuka – Karola Habsburga, późniejszego cesarza rzymskiego i króla Hiszpanii. Po jego abdykacji dziedzictwo burgundzkie wraz m.in. z Hiszpanią przeszło pod władanie syna Karola, Filipa II. W 1672 wybuchła tzw. wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską. W wyniku klęski Hiszpanii podpisano traktatu z Nijmegen na mocy którego Hrabstwo Burgundii włączono do Francji jako odrębny departament.

Tytuł władcy[edytuj | edytuj kod]

Hrabiowie Burgundii tytułowali się początkowo wolnymi hrabiami Burgundii z czasem w użyciu stał się powszechny tytuł hrabia palatyn Burgundii. Hrabstwo Burgundii w latach 1384–1477 weszło w unię z księstwem Burgundii. Po śmierci Karola Zuchwałego, jego córka, mimo że utraciła ziemię księstwa Burgundii, nadal tytułowała się księżną Burgundii. Podobnie robili wszyscy jej następcy, tytułując się książętami i hrabiami Burgundii.

Władcy Burgundii[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Hrabiowie Burgundii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]