Huracán FC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Huracán
Pełna nazwa Huracán Football Club
Barwy niebiesko-czerwone
Data założenia 1 sierpnia 1954
Liga Segunda División
Adres Montevideo, Urugwaj
Stadion Parque Pedro Ángel Bossio
Prezes Urugwaj Álvaro Khalek
Trener Urugwaj Carlos Rodao
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Huracán Football Cluburugwajski klub piłkarski z siedzibą w mieście Montevideo, obecnie występuje w Segunda División.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Huracán Football Club powstał 1 sierpnia 1954 w wyniku fuzji dwóch zespołów – Club Atlético Charrúa i La Esquinita Football Club – których zawodnikami byli głównie młodzi studenci. Nazwa drużyny wywodzi się od innego klubu Huracán, który występował w lidze urugwajskiej w latach 20. XX wieku, natomiast barwy pochodzą od ekipy Club Nacional de Football, którego kibicami byli założyciele zespołu. Siedziba Huracánu znajduje się w jednej z dzielnic miasta Montevideo o nazwie Paso de la Arena, w związku z czym klub jest często określany jako Huracán del Paso de la Arena.

Huracán początkowo występował w lokalnych ligach amatorskich, natomiast status profesjonalny zyskał w 1962 roku po dołączeniu do Asociación Uruguaya de Fútbol. W 1978 roku wygrał czwartą ligę, awansując na trzeci szczebel rozgrywek, natomiast w 1984 roku po raz pierwszy przystąpił do rywalizacji w drugiej lidze, w której występował przez najbliższe kilka sezonów. W późniejszym czasie Huracán spadł z powrotem do trzeciej ligi, jednak na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej powrócił już w 1990 roku. W sezonie 1991 zespół był bliski awansu do Primera División, jednak w decydującym meczu u siebie przegrał 0:4 z Liverpoolem, co przy równoczesnym zwycięstwie River Plate nad Orientalem pozbawiło Huracán historycznego sukcesu. Niebawem drużyna ponownie spadła do trzeciej ligi.

W 2000 roku klub Huracán połączył się z zespołami Salus FC i Villa Teresa, tworząc nową ekipę o nazwie Alianza FC, która przez cztery najbliższe lata występowała w drugiej lidze. W 2005 roku Alianza rozpadła się i Villa Teresa, Salus i Huracán powróciły do poprzedniej postaci. W 2010 roku po zwycięstwie w rozgrywkach trzeciej ligi Huracán po raz kolejny awansował do Segunda División. W maju 2011 klub po raz kolejny wszedł w fuzję, tym razem z ekipą Club Atlético Torque i stworzył nowy zespół o nazwie Huracán Torque. Nigdy jednak nie wystąpił pod tą nazwą w oficjalnym meczu, gdyż już trzy miesiące później Huracán i Torque na powrót się rozdzieliły.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]