CSD Villa Española

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
CSD Villa Española
Ilustracja
Pełna nazwa

Club Social y Deportivo Villa Española

Przydomek

El Villa

Barwy

       
żółto-czerwone

Data założenia

18 sierpnia 1940

Liga

Segunda División Uruguaya

Państwo

 Urugwaj

Stadion

Estadio Obdulio Varela
(8 000 widzów)

Prezes

Miguel Romero

Trener

Julio Mozzo

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Czwarty
strój
Strona internetowa

Club Social y Deportivo Villa Española − wielosekcyjny urugwajski klub sportowy z siedzibą w Villa Española, będącej jedną z dzielnic Montevideo. Specjalizuje się głównie w boksie, piłce nożnej i lekkoatletyce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy klub sportowy w Villa Española powstał w 1924, ale istniał tylko przez krótki okres. Obecny klub został założony 18 sierpnia 1940 pod nazwą Villa Española Boxing Club, na bazie istniejącej już wcześniej drużyny pięściarskiej. 10 lat później powstała również sekcja piłki nożnej, której zawodnicy początkowo rywalizowali pod nazwą Centenario Juniors (obecną nazwę drużyna piłkarska nosi od 1952)[1]. Z czasem powstały również inne sekcje, m.in. lekkoatletyczna, piłki ręcznej, piłki siatkowej i koszykówki.

Symbole[edytuj | edytuj kod]

Barwy klubu to czerwień i żółć, które zostały zaczerpnięte z flagi Hiszpanii. Herb przedstawia tarczę z wizerunkami rękawic bokserskich, piłki oraz biegacza, co odzwierciedla trzy najważniejsze sekcje klubu[1].

Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]

W 1997 klub Villa Española grając w drugiej lidze (Segunda división uruguaya) jako beniaminek awansował po raz pierwszy w historii do pierwszej ligi urugwajskiej Primera División Uruguaya, w której zadebiutował w 1998. Ostatni raz w pierwszej lidze klub grał w 2003. Kłopoty finansowe sprawiły, że klub nie przystąpił do rozgrywek drugiej ligi, co spowodowało, że spadł do trzeciej. W 2006 klub miał przystąpić do rozgrywek trzeciej ligi urugwajskiej Liga Metropolitana, jednak przeciągające się problemy finansowe sprawiły, że musiał wycofać się z ligi profesjonalnej. W sezonie 2007/08 klub ponownie przystąpił do rozgrywek drugiej ligi urugwajskiej.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b NUEVAS AUTORIDADES EN EL CLUB SOCIAL Y DEPORTIVO VILLA ESPAÑOLA. [dostęp 2012-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-21)]. (hiszp.).