Huragan Earl (2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Earl
Huragan 4 kategorii
w skali Saffira-Simpsona
Ilustracja
Zdjęcie huraganu Earl w pobliżu wysp Bahama 1 września 2010 roku.
Początek

25 sierpnia 2010

Koniec

5 września 2010

Najwyższa prędkość wiatru

230 km/h

Najniższe ciśnienie

928 hPa

Ofiary śmiertelne

8 osób

Straty materialne

43 300 000 dolarów

Dotknięte kraje

Stany Zjednoczone, Portoryko, Antigua i Barbuda, Bahamy, Kanada

Plan
Trasa huraganu

Huragan Earlcyklon tropikalny, który nawiedził w dniach 25 sierpnia5 września wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej. W wyniku działalności żywiołu zginęło 6 osób, wiele zostało bez dachu nad głową.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Komórka huraganu Earl rozwinęła się nad zachodnim wybrzeżem Afryki. Następująco potem kierował się wzdłuż zwrotnika Raka nad wschodnie Karaiby. Ostatecznie Earl uderzył w Bahamy oraz Portoryko z największą siłą, osiągając wówczas nawet 5 kategorię. Po osłabnięciu komórka skierowała się na północ globu uderzając w zachód Stanów Zjednoczonych i Kanady. Komórka burzowa rozproszyła się za kołem biegunowym północnym. Jako jeden z nielicznych huraganów, które z reguły tworzą się na obszarach tropikalnych Earl zagrażał wybrzeżom Nowej Anglii, gdzie ogłoszony został alarm. Oprócz Nowej Anglii podobne ostrzeżenia wprowadzono na terenach wschodnich Kanady, USA, Antigui i Barbuda oraz na większości wysp Karaibskich.

Szkody[edytuj | edytuj kod]

Szkody poczynione przez huragan oszacowano łącznie na ponad 43 milionów dolarów. W obszarze, na którym Earl osiągnął 5 kategorię zginęło 6 osób. Do tej pory nie oszacowano łącznie liczby rannych oraz osób bez dachu nad głową. Na Wyspach Nawietrznych zginęła jedna osoba, cztery osoby to bilans działalności cyklonu w Stanach Zjednoczonych. W Kanadzie zginęła również jedna osoba, mnóstwo osób straciło dobytek życia w wyniku nagłych powodzi, w tym także energię.

Ofiary huraganu[edytuj | edytuj kod]

Kraj Ofiary śmiertelne
 Stany Zjednoczone 6
 Antigua i Barbuda 1
 Kanada 1
Razem 8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]