Iłgiel (jezioro w powiecie suwalskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iłgiel
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowości nadbrzeżne

Becejły

Region

Pojezierze Wschodniosuwalskie

Morfometria
Powierzchnia

0,16 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4 m
9,7 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Szelmentka

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Szypliszki
Mapa konturowa gminy Szypliszki, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Iłgiel”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Iłgiel”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Iłgiel”
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa konturowa powiatu suwalskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Iłgiel”
Ziemia54°16′09″N 23°02′52″E/54,269167 23,047778

Iłgieljezioro położone w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w woj. podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Szypliszki.

Jezio zamyka wielką rynnę obu Szelmentów: Wielkiego i Małego. Akwen otoczony jest lasami, wschodni brzeg jest wyniosły. Przy jego południowym krańcu biegnie droga wojewódzka nr 651, wzdłuż której wytyczono szlak turystyczny czerwony czerwony szlak turystyczny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]