Kontrapulsacja wewnątrzaortalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z IABP)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kontrapulsacja wewnątrzaortalna.
Schemat bliższego odcinka aorty i jej gałęzi. Balon jest umieszczany obwodowo od ujścia lewej tętnicy podobojczykowej.

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna (IABP) (ang. Intra-aortic balloon pump) – jest to terapia za pomocą urządzenia pośrednio wspomagającego krążenie w celu uniknięcia wstrząsu kardiogennego. IABP w czasie rozkurczu serca powoduje wzrost ciśnienia powyżej balonu, co poprawia przepływ przez tętnice wieńcowe i zwiększa rzut serca. Cylindryczny balon zakłada się przezskórnie poprzez nakłucie tętnicy udowej do aorty obwodowo od ujścia lewej tętnicy podobojczykowej. Balon w czasie rozkurczu serca jest napełniany helem. Powoduje to zamknięcie światła aorty oraz wzrost ciśnienia w tętnicach górnej połowy ciała (w tym naczyń wieńcowych i OUN), które odchodzą powyżej balonu. Szczególnie poprawia to przepływ wieńcowy, który fizjologicznie jest największy w fazie rozkurczu mięśnia sercowego. W czasie skurczu balon jest opróżniany. Zmniejsza to obciążenie następcze i umożliwia przepływ w tętnicach dolnej połowy ciała.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna jest wskazana w następujących sytuacjach[1][2]:

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Przeciwwskazania bezwzględne[1][2]
Przeciwwskazania względne[1][2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Intra Aortic Balloon Pump (IABP) Counterpulsation mirror with better quality by P. J Overwalder, M.D., Department of Surgery, Division of Cardiac Surgery, University Hospital Graz, The Internet Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery. 1999. Volume 2 Number 2.
  2. a b c Intra-aortic balloon pumping Department of Anaesthesia and Intensive Care of The Chinese University of Hong Kong

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.