Angioplastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Angioplastykazabieg przezskórny polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub zamknięte w wyniku choroby (najczęściej miażdżycy). Wykonuje się angioplastykę tętnic wieńcowych, szyjnych, kończyn, narządów wewnętrznych, czasami również naczyń żylnych.

Zabieg polega na wprowadzeniu do zwężonego naczynia cewnika z niewielkim balonikiem (średnice balonu – od 1,25-4,5 mm – w tętnicach wieńcowych i do 5–12 mm w tętnicach obwodowych). Napełnienie go (ciśnienie od 6 do 24 atmosfer) w odpowiednim miejscu pozwala poszerzyć zwężoną tętnicę.

Balon może być pokryty lekiem (cytostatykiem) zapobiegającym przerostowi śródbłonka w czasie gojenia się tętnicy po zabiegu[1].

Podczas zabiegu czasami zakłada się także stenty do poszerzonego naczynia, jeśli efekt samego balonowania nie jest wystarczający lub dojdzie do rozerwania (rozwarstwienia) ściany naczynia, co zapobiega ponownemu jego zwężeniu.

Zabieg pierwotnej angioplastyki wykonywany w świeżym zawale serca pozwala znacząco ograniczyć śmiertelność okołozawałową. Zabieg angioplastyki wykonywany w stabilnej chorobie wieńcowej może poprawić jakość życia pacjentów. Od niedawna stosowana jest angioplastyka z użyciem lasera. Polega on na udrożnieniu naczyń krwionośnych za pomocą lasera.

Angioplastyka jest też metodą leczenia w ostrym niedokrwiennym udarze mózgu, a także jako zabieg zapobiegający udarom mózgu.

Przypisy

  1. Picard F, Doucet S, Asgar AW. Contemporary use of drug-coated balloons in coronary artery disease: Where are we now?. „Arch Cardiovasc Dis 2017 Mar 5”. 17, s. S1875-2136, 2017 Mar 5. DOI: 10.1016/j.acvd.2017.01.005 (ang.). [dostęp 2017-03-16]. 

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.