INDECT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim, INDECT (ang. Intelligent information system supporting observation, searching and detection for security of citizens in urban environment) – międzynarodowy projekt badawczy mający na celu wykorzystanie innowacyjnych algorytmów i metod z zakresu informatyki do wykrywania i walki z terroryzmem oraz innymi działaniami przestępczymi. Projekt finansowany przez Unię Europejską. INDECT zakłada powstanie zestawu rozwiązań do inteligentnej obserwacji i automatycznego wykrywania podejrzanych zachowań lub przemocy w środowisku miejskim. Automatyczne wykrywanie podejrzanych zachowań lub przemocy wiąże się przede wszystkim z wykrywaniem niebezpiecznych narzędzi w ręku człowieka znajdującego się w zasięgu kamery (np.: noża, pistoletu). Automatyczne wykrywanie podejrzanych zachowań nie wiąże się ze śledzeniem i profilowaniem ludzi, gdyż twarze i numery rejestracyjne pojazdów na obrazach z kamer są zamazane[1].

Propozycja projektu została zgłoszona przez grupę 17 europejskich partnerów pod przewodnictwem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W skład konsorcjum projektu wchodzi 11 uczelni wyższych, 4 firmy oraz 2 przyszli użytkownicy systemu (policja z Irlandii Północnej oraz z Polski).

Działanie i użytkownicy końcowi[edytuj | edytuj kod]

Obszar badań, wykorzystywane metody oraz techniki zostały określone w dokumentacji projektu, dostępnej na stronie internetowej INDECT. Zawiera ona praktycznie wszystkie informacje związane z metodologią oraz działaniem projektu. Poufne informacje, takie jak dane finansowe oraz takie, których upublicznienie mogłoby mieć negatywny wpływ na konkurencyjność projektu, nie zostały upublicznione.

Użytkownikiem końcowym, dla którego przewidziane są opracowane rozwiązania są służby bezpieczeństwa.

Zadaniem projektu jest wykrywanie różnego rodzaju zagrożeń oraz identyfikacja ich źródeł. Projekt nie zakłada monitorowania i wyszukiwania poszczególnych obywateli lub grup obywateli, skupia się na analizie zarejestrowanych zagrożeń. Idea projektu polega na zastąpieniu stałego monitoringu, przez monitoring zagrożeń[2]. Decyzja o interwencji odpowiednich służb jest ostatecznie podejmowana przez operatora monitoringu.

Następnie operator systemu (np. policji) decyduje, czy interwencję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne są wymagane, czy nie. Dalsze dochodzenie w końcu doprowadziło do osób związanych z zagrożeniami są wykonywane z zachowaniem domniemania niewinności, na podstawie już istniejących procedur stosowanych przez służby policji i prokuratorów. można znaleźć w wyników projektu, INDECT nie obejmują gromadzenia danych osobowych (np. nazwiska, adresy, numery dokumentów tożsamości, itp.).

Oczekiwane wyniki[edytuj | edytuj kod]

Przewidywanymi wybranymi efektami projektu INDECT są[3]:

 • Inteligentna analiza danych wideo i audio w celu wykrywania zagrożeń w obszarze miejskim,
 • Standaryzacja jakości sekwencji wizyjnych dla aplikacji użytkownika[4],
 • Przygotowanie narzędzi i technologii do ochrony prywatności i danych podczas przechowywania i transmisji informacji przy użyciu kryptografii kwantowej i nowych technik znaków wodnych,
 • Narzędzia wspomagające wykrywanie treści kryminalnych w zasobach Internetu z ochroną prywatności,
 • Moduł szybkiej detekcji oraz wyszukiwania zagrożeń w oparciu o technikę cyfrowych znaków wodnych i wykorzystanie kompleksowych badań nad technologią znaków wodnych w celu wyszukiwania semantycznego, nakierowanego na pornografię dziecięcą[5]
 • Implementacja rozproszonego systemu komputerowego zdolnego do efektywnego przetwarzania informacji.

Potencjalne zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele organizacji broniących praw człowieka system INDECT jest rozumiany[6] jako projekt budowy "orwellowskiego" systemu stałej inwigilacji wszystkich obywateli. Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentacji projektu, rozwiązania powstałe w ramach INDECT wykorzystywane mogą być wyłącznie przez jednostki policyjne w przypadkach bezpośrednich zagrożeń i przestępstw[7].

Dane projektu[edytuj | edytuj kod]

Fundator Unia Europejska
Typ projektu Projekt realizowany w ramach współpracy
Cel System obserwacji i wykrywania niebezpieczeństw w środowisku miejskim
Partnerzy
Budżet Całkowity: 14 mln 828 tys. 107,00 euro
Fundusz UE: 10 mln 906 tys. 984,00 euro
Czas trwania 1 stycznia 2009 – 30 czerwca 2014
Strona internetowa http://www.indect-project.eu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. » INDECT — nie taki “Orwell” straszny jak go malują? - Niebezpiecznik.pl, niebezpiecznik.pl [dostęp 2017-11-23].
 2. Specjaliści z AGH: INDECT nie zagraża naszej prywatności - Prawo i wymiar sprawiedliwości - GazetaPrawna.pl - wiadomości, notowania, kursy, praca, emerytury, podatki, prawo.gazetaprawna.pl [dostęp 2017-11-23].
 3. Benefits for the security of citizens & selected tools and applications — indect-home
 4. Mikołaj Leszczuk. Optimising task-based video quality. „Multimedia Tools and Applications”. 68, s. 41-58, 2014. DOI: 10.1007/s11042-012-1161-6. 
 5. Michał Grega, Damian Bryk, Maciej Napora, Marcin Gusta. INACT — INDECT Advanced Image Cataloguing Tool. „Multimedia Communications, Services and Security Communications in Computer and Information Science”. 149, s. 28-36, 2011. DOI: 10.1007/978-3-642-21512-4_4. 
 6. AGH tworzy system inwigilacja rodem z orwellowskiego „Roku 1984” – Federacja Anarchistyczna sekcja Kraków, fakrakow.wordpress.com [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 7. Pisemna odpowiedź członka Komisji Europejskiej nt. przeznaczenia projektu INDECT

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]