Politechnika Gdańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Politechnika Gdańska
Polytechnica Gedanensis
Gdańsk University of Technology
Uczelniany Gmach Główny
Uczelniany Gmach Główny
Dewiza „Historia mądrością - przyszłość wyzwaniem" - przyjęta uchwałą Senatu Politechniki Gdańskiej w dniu 21 stycznia 2015
Data założenia 6 października 1904 – jako Królewska Wyższa Szkoła Techniczna w Gdańsku
Typ uczelni państwowa
Państwo  Polska
Adres ul. Narutowicza 11-12
80-233 Gdańsk Wrzeszcz
Liczba pracowników
• naukowych
2.670
1.200
Liczba studentów 24 784[1]
Rektor prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk
Członkostwo Socrates-Erasmus, Forum UNESCO
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Ziemia 54°22′17″N 18°37′08″E/54,371389 18,618889
Strona internetowa

Politechnika Gdańska, PG – państwowa uczelnia wyższa o profilu technicznym w Gdańsku. Politechnika Gdańska, założona w 1904, jest jedną z najstarszych w Polsce autonomicznych uczelni państwowych i najstarszą na obecnym terenie Rzeczypospolitej politechniką. Obejmuje 9 wydziałów, na których studiuje ponad 27 tysięcy studentów na studiach inżynierskich i magisterskich realizowanych w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Uczelnia zatrudnia niemal 2500 osób, w tym około 1200 nauczycieli akademickich.

Większość wydziałów posiada prawa akademickie, czyli jest uprawniona do nadawania również stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz występowania do Prezydenta RP o nadanie tytułu naukowego profesora.

Politechnika Gdańska jest organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych konferencji, sympozjów i seminariów. Prowadzi wymianę międzynarodową studentów i pracowników. Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej zbiera i udostępnia informacje o programach międzynarodowych, możliwościach uzyskania stypendiów zagranicznych i zaproszenia stypendystów spoza Polski.

Uczelnia ma tradycje parlamentarnego i kulturalnego życia studenckiego. W latach 60. XX w. powstał tu pierwszy niezależny Parlament Studencki w powojennej historii szkolnictwa wyższego w Polsce. W tym samym okresie na PG rozpoczął działalność teatrzyk „Bim-Bom” ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Politechnika Gdańska znajduje się w centrum gdańskiego Wrzeszcza, dzielnicy dobrze skomunikowanej z pozostałymi częściami Trójmiasta. Budynki należące do kampusu Politechniki Gdańskiej, w tym obiekty dydaktyczne, administracyjne oraz domy studenckie, zlokalizowane są w sąsiedztwie ulic Traugutta, do Studzienki, Fiszera oraz al. Zwycięstwa. Gmach Główny uczelni mieści się przy ul. Narutowicza 11/12.

Patroni[edytuj | edytuj kod]

Relief z wizerunkiem Jana Heweliusza

Jan Heweliusz[2] (ur. 8.05.1611 Gdańsk, zm. 28.01.1687 Gdańsk), gdański astronom, piwowar, ławnik i rajca, syn Abrahama Hewelke i Korduli z Heckerów. Najwybitniejszy po Mikołaju Koperniku astronom na ziemiach polskich. Konstruktor przyrządów astronomicznych, wynalazca zegara wahadłowego, peryskopu i śruby mikrometrycznej, twórca pierwszego na świecie wielkiego obserwatorium astronomicznego wyposażonego w lunety. 2 października 2011 roku na jednym z dziedzińców Politechniki Gdańskiej odsłonięto relief z portretem Jana Heweliusza autorstwa Roberta Kai.

Gabriel Fahrenheit[3] (ur. 24.05.1688 Gdańsk, zm. 16.09.1736 Haga), urodzony w Gdańsku fizyk i inżynier, wynalazca termometru rtęciowego i twórca skali temperatury, popularnej w niektórych krajach anglosaskich. Syn kupca Daniela i Concordii z domu Schumann.

22 września 2010, uchwałą Senatu Politechniki Gdańskiej, Dziedziniec Północy nazwany został imieniem Daniela Gabriela Fahrenheita, a Dziedziniec Południowy z wahadłem Foucaulta imieniem Jana Heweliusza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Struktura i nazwy[edytuj | edytuj kod]

Gmach Główny w 1904
 • 19041918 – Królewska Wyższa Szkoła Techniczna w Gdańsku (Königliche Technische Hochschule zu Danzig). Uczelnia posiadała 6 wydziałów:

Wydział Architektury, Wydział Budownictwa, Wydział Maszynowy i Elektrotechniki, Wydział Budowy Okrętów i Maszyn Okrętowych, Wydział Chemiczny, Wydział Nauk Ogólnych.

 • 19181921 – Wyższa Szkoła Techniczna w Gdańsku (Technische Hochschule in Danzig)
 • 19211939 – Wyższa Szkoła Techniczna Wolnego Miasta Gdańska (Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig)

Po wprowadzeniu z dniem 1 sierpnia 1922 zmian w statucie, regulaminie i organizacji uczelni zamiast sześciu wydziałów powołano trzy: Wydział I Nauk Ogólnych, Wydział II Budownictwa, Wydział III Techniki Maszyn, Techniki Okrętowej i Elektrotechniki. Na Wydziale III utworzono następujące oddziały:Oddział Techniki Maszyn, Oddział Techniki Okrętowej, Oddział Elektrotechniki.

W roku akademickim 1926/1927 zmieniono nazwę Wydziału III na Wydział Budowy Maszyn, Elektrotechniki oraz Techniki Okrętowej i Lotniczej
W roku akademickim 1938/1939 zmieniono nazwę Wydziału III na Wydział Maszynowy
 • 19391941 – Wyższa Szkoła Techniczna Gdańsk (Technische Hochschule Danzig)
 • 19411945 – Wyższa Szkoła Rzeszy w Gdańsku (Reichshochschule Danzig)
 • od 24 maja 1945Politechnika Gdańska

Do 1918[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze budynki dzisiejszej politechniki zostały wybudowane w latach 19001904, wedle projektów berlińskiego architekta Alberta Carstena[4] dla nowo powstającej Wyższej Szkoły Technicznej (Königliche Preussische Technische Hochschule). Gmach główny uczelni posiada bogaty wystrój rzeźbiarski, utrzymany w stylu neorenesansu niderlandzkiego, dzięki któremu miała się wpisać w zabytkową architekturę Gdańska[5]. Uroczysta inauguracja odbyła się 6 października 1904, w obecności niemieckiego cesarza, Wilhelma II[4].

Lata 1918-1939[edytuj | edytuj kod]

W latach 1918–1921 uczelnia nosiła nazwę Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku (Technische Hochschule zu Danzig). Wraz z utworzeniem Wolnego Miasta Gdańska zmieniono nazwę uczelni na Wyższą Szkołę Techniczną Wolnego Miasta Gdańska (Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig). 1 sierpnia 1922 wprowadzono zmiany w statucie, regulaminie i strukturze uczelni. Powołano trzy wydziały:

 • Wydział I Nauk Ogólnych: Katedra Ia Humanistyczna, Katedra Ib Matematyczno Fizyczna, Katedra Ic Chemiczna
 • Wydział II Budownictwa: Katedra IIa Architektury, Katedra IIb Inżynierii Budowlanej
 • Wydział III Inżynierii Maszynowej: Katedra IIIa Budowy Maszyn, Katedra IIIb Elektryczna, Katedra IIIc Budowy Okrętów (od 1929 Budowy Okrętów i Lotnicza)
Dziedziniec Daniela Gabriela Fahrenheita

Lata 1939-1945[edytuj | edytuj kod]

W latach 1939-1941 zmieniono nazwę uczelni na Wyższą Szkołę Techniczną w Gdańsku (Technische Hochschule Danzig), w latach 1941-1945 funkcjonowała nazwa Wyższej Szkoły Rzeszy w Gdańsku (Reichshochschule Danzig), ze znaczne zmniejszoną liczbą studentów i kadry naukowej. W styczniu 1945 zawieszono zajęcia i rozpoczęto ewakuację wyposażenia, księgozbioru i pracowników. Budynki przerobiono na szpital wojenny z 3 tysiącami łóżek.

Przekształcenie w 1945[edytuj | edytuj kod]

Na mocy dekretu (z mocą ustawy) Rady Ministrów z 24 maja 1945 istnieje jako uczelnia polska[6]. Polska uczelnia nie uznaje się za kontynuatorkę istniejącej w tym miejscu szkoły niemieckiej, ale jedynie tradycji szkoły o profilu technicznym. I tak w 2005 Politechnika Gdańska świętowała 60-lecie istnienia[7] i jednocześnie 100-lecie istnienia uczelni technicznej w Gdańsku[8]. Istniały spory wewnętrzne w tej kwestii, ale historia przedwojenna uczelni, gdzie wydalano studentów polskich, a część wykładowców należąca do NSDAP zaczęła nauczać w mundurach tej organizacji (zaczynając wykłady od Heil Hitler) przeważyła. Obecnie na honorowej ścianie ze złotymi literami z nazwiskami rektorów znajdują się nazwiska, począwszy od 1945.

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

Budynek B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

Na 9 wydziałach uczelni – na studiach pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz podyplomowych w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych – studiuje ponad 20 tysięcy studentów:

Jednostki wspomagające:

 • Centrum Języków Obcych
 • Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość
 • Centrum Sportu Akademickiego

Wydział Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (dawna nazwa: Wydział Elektroniki) to największy z wydziałów uczelni, składający się obecnie z 16 katedr, kształcący około 3000 studentów na studiach magisterskich, inżynierskich bądź studiach dwustopniowych, a także studiach doktoranckich.

W roku akademickim 2008/2009 największym wydziałem pod względem liczby studentów był Inżynierii Lądowej i Środowiska, na którym kształciło się ponad 4000 studentów.

Kampus[9][edytuj | edytuj kod]

W założeniu pierwszych architektów budynki politechniki były obliczone na 600 studentów, z możliwością powiększenia tej liczby do 1000. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Politechniki Gdańskiej miało miejsce 7 czerwca 1900 roku. W ciągu czterech lat na terenie 6,4 ha wzniesiono gmachy o łącznej kubaturze przekraczającej 200 tys. m³. Obecnie kampus uczelni tworzy kilkanaście budynków, zarówno zabytkowych, jak i współczesnych. Obecnie Politechnika Gdańska dysponuje terenami o powierzchni niemal 77 hektarów.  W budynkach uczelni przebywa ponad 1200 pracowników naukowych i blisko 27 tys. studentów.

Budynek A Wydziału Chemicznego

Symbolem uczelni jest wzniesiony na początku XX wieku monumentalny Gmach Główny, zaprojektowany w stylu neorenesansu niderlandzkiego, przez wybitnego architekta i późniejszego profesora uczelni Alberta Carstena. Pod kierunkiem profesora Carstena wzniesiono również Laboratorium Maszynowe, a także budynki wydziałów Chemicznego oraz Budowy Maszyn i Elektrotechniki. Znaczne zniszczenia przyniosła II wojna światowa, kiedy wypaliło się 60 proc. kubatury Gmachu Głównego oraz 70 proc. pokrycia dachowego. Po wieńczącej gmach wieży zegarowej pozostała jedynie stalowa konstrukcja.

Budynek Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa

Zniszczenia wojenne całej uczelni oszacowano na około 16 proc. W pierwszej kolejności odbudowano mniej zniszczone Laboratorium Wytrzymałościowe i budynek Wydziału Chemicznego. Najdłużej trwała odbudowa Gmachu Głównego, w którym należało wzmocnić konstrukcję części środkowej. Budynek zyskał nowy wystrój, a pomieszczenia w nim otrzymały: Biblioteka Główna, Rektorat, Kwestura oraz Katedra Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Wraz z rozwojem uczelni trwała jej rozbudowa. W 1948 roku w budynku dawnej loży masońskiej oddano do użytku Laboratorium Wysokich Napięć i Przyrządów Rozdzielczych przy ul. Własna Strzecha 18a. W latach pięćdziesiątych kubatura budynków uczelnianych zwiększyła się o 65 proc. Powstały wówczas: pawilon Radiotechniki, budynek B Wydziału Chemicznego, hala doświadczalna dla Wydziału Budownictwa Wodnego, Laboratorium Technologii Materiałów Maszynowych oraz nowe gmachy wydziałów: Budownictwa Wodnego, Wydziału Budowy Okrętów i Mechanicznego. W 1962 roku zbudowano kompleks Akademickiego Ośrodka Sportowego PG. Po modernizacji i rozbudowie w ostatnich latach (2010-2012) obecne Centrum Sportu Akademickiego PG posiada nowoczesny kompleks basenów, wioślarnię, halę sportową, halę tenisową oraz boisko do piłki nożnej z certyfikatem FIFA. W roku 1969 ukończono budowę gmachu Wydziału Elektroniki. Tego samego roku dobudowano skrzydło „B” do Gmachu Głównego. Lata 70. to czas, w którym powstały m.in.: budynek C Wydziału Chemicznego, gmach Instytutu Okrętowego oraz budynek dla Wydziału Elektrycznego przy ul. Sobieskiego 7, budynek Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz Ośrodek Wypoczynkowy w Czarlinie.

Wraz ze wzrostem liczby studentów powstawały domy studenckie. Do roku akademickiego 1960/1961 roku powstało 7 akademików, a w latach 1970-1986 wybudowano trzy kolejne. Obecnie osiedle akademickie liczy 12 domów studenckich. W 1999 oddano do użytku Audytorium Novum, a w 2002 oddano do użytku nowy budynek Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Czterokondygnacyjny gmach Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oddano do użytku w roku 2008. Łączna powierzchnia obiektu wynosi 12 tys. m². Trzecie piętro zajmuje Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Od 2013 na uczelni funkcjonuje budynek A Centrum Nanotechnologii, największej inwestycji ostatnich lat na Politechnice Gdańskiej. W centrum znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktyczno-badawczych.

Po 67 latach, dokładnie 13 maja 2012, odbudowana wieża zegarowa powróciła na Gmach Główny. 18-metrową konstrukcję o masie 15 ton udekorowano złotą rzeźbą Alegorii Nauki – postaci kobiecej trzymającej w jednej ręce księgę, a w drugiej – kaganek. Postać Alegorii wysokości 2,65 m pokryto 1250 płatkami złota (o powierzchni 64 cm kw. każdy). Wygląd wieży odtworzył dr inż. Wiesław Czabański, a koszt rekonstrukcji wyniósł około 1,1 mln zł.

Kampus Politechniki Gdańskiej stale się rozwija. Obecnie w trakcie wyposażania jest Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2, w którym prowadzone będą badania ukierunkowane na wdrożenia i patenty przemysłowe z zakresu nowoczesnej elektroenergetyki. W roku 2015 na PG powstanie kompleks składający się z Centrum Nanotechnologii B, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość.

Na terenie kampusu uczelni działają nowoczesne centra takie, jak:

 • Centrum Nanotechnologii,
 • Interizon – Pomorski Klaster ICT,
 • Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość,  
 • Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej,
 • Centrum Transferu Wiedzy i Technologii,
 • Centrum Sportu Akademickiego, dysponujące nowoczesnymi obiektami sportowymi:
Centrum Sportu Akademickiego
  • dwoma basenami,
  • pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim,
  • halą sportową, boiskiem do siatkówki,
  • plenerowymi kortami tenisowymi,
  • salą aerobiku,
  • siłownią,
  • wioślarnią,
  • salą judo.

Kierownictwo uczelni[edytuj | edytuj kod]

 • Rektor, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, prof. zw. PG
 • Prorektor ds. nauki, prof. dr hab. Józef Sienkiewicz, prof. zw. PG
 • Prorektor ds. kształcenia: dr hab. inż. Marek Dzida, prof. nadzw. PG
 • Prorektor ds. rozwoju i jakości: prof. dr hab. Kazimierz Jakubiuk, prof. zw. PG
 • Prorektor ds. współpracy i innowacji: prof. dr hab. inż. Jacek Mąkinia
 • Kanclerz: mgr inż. Marek Tłok

Najnowsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Cyber oko[edytuj | edytuj kod]

Opracowane pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, zostało polskim „Wynalazkiem roku 2013”. Interfejs służy do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce.

MEDEYE[edytuj | edytuj kod]

System wspomagania diagnostyki badań endoskopowych przewodu pokarmowego człowieka. Współcześnie badania endoskopowe można realizować za pomocą kapsułki zawierającej w środku urządzenie elektroniczne wyposażone w kamerę i bezprzewodowy nadajnik. Pacjent połyka kapsułkę, która wędruje po organizmie od kilku godzin do kilku dni. System MedEye wspomaga pracę lekarza, gdyż zawiera repozytorium nagrań z badań endoskopowych zawierających blisko 5 000 przypadków. W ciągu około 15 minut wskazuje miejsca w nagraniu, gdzie występuje nowotwór, krwawienie, polip czy inna choroba przewodu pokarmowego. Co więcej, powiadomienie o zakończonej analizie lekarz otrzymuje sms-em lub pocztą elektroniczną. . System powstał w zespole pięcioosobowym pod kierunkiem prof. Henryka Krawczyka, rektora uczelni.

Domowy asystent osób starszych i chorych[edytuj | edytuj kod]

Domowy asystent osób starszych i chorych to zestaw urządzeń dyskretnie nadzorujących człowieka w codziennych czynnościach. Dzięki różnego rodzaju czujkom i sensorom asystent zbiera informacje. W sytuacji, gdy dane znacząco odbiegają od normy, system alarmuje osobę opiekującą się chorym. Projekty to m.in. wanna nadzorującego chorego podczas kąpieli, e-narzuta monitorująca czynności serca podczas odpoczynku w fotelu czy e-dmuchawka do rehabilitacji po niedowładach twarzy.

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2

Opatrunki na trudno gojące się rany[edytuj | edytuj kod]

Wyglądem przypominają gąbkę lub mają postać hydrożelową. Nowej generacji opatrunki medyczne będą stosowane głównie na trudno gojące się rany skórne, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym. Poza właściwościami przeciwutleniającymi i dużą chłonnością. Materiał może być szeroko stosowany w kosmetologii oraz weterynarii.

SentiOne[edytuj | edytuj kod]

Narzędzie (stworzone przez absolwentów Politechniki), które daje odpowiedź na pytanie, jak dany temat, firma, marka, wydarzenie czy osoba jest postrzegana w sieci. Współpracują już z ponad 500 dużymi, średnimi i lokalnymi markami na siedmiu rynkach europejskich, m.in. z Niveą, Procter & Gamble, Polkomtelem i Allegro. Centrum pomaga zapobiegać kryzysom wizerunkowym, bo może wyszukiwać frazy stanowiące zagrożenie dla firm czy instytucji publicznych.

Certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

Wybrane laboratoria i kierunki studiów na Politechnice Gdańskiej posiadają certyfikaty potwierdzające jakość kształcenia i prowadzonych badań naukowych. Przykłady certyfikatów i świadectw uznania:

 • Trzy certyfikaty Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych dla kierunków: informatyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, biotechnologia na Wydziale Chemicznym oraz elektrotechnika na Wydziale Elektortchniki i Automatyki. Kierunki równocześnie podsiadają certyfikaty European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE)[10].
 • Certyfikat CUDA Teaching Center na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki za zaangażowanie w rozwój kształcenia w zakresie przetwarzania równoległego z wykorzystaniem technologii CUDA. Dokument przyznała korporacja NVIDIA z siedzibą w Santa Clara, USA[11].
 • Pierwsza na świecie akredytacja Microsoft Modern Lab dla laboratorium komputerowego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Certyfikowane przez Microsoft laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt pozwalający na kształcenie wzmacniające samodzielność i innowacyjność studenta[12].
 • Certyfikat w ramach Cadence Certified Lab Program dla Laboratorium Układów Scalonych i Programowalnych Katedry Systemów Mikroelektronicznych Wydziału Elektroniki,Telekomunikacji i Informatyki PG. Był to pierwszy w Polsce certyfikat przyznany w ramach inauguracji Cadence Certified Lab Program[13].
 • Międzynarodowy certyfikat dla Wydziału Mechanicznego, wydany przez International Institute of Welding, uznający ośrodek szkoleniowy pod nazwą „Politechnika Gdańska – Zespół spawalnictwa” jako IIW Approved Training Body z uprawnieniami do szkolenia Międzynarodowych Inżynierów Spawalników[14].
 • Laboratorium Badań Materiałów na Wydziale Mechanicznym legitymuje się trzema świadectwami uznania Polskiego Rejestru Statków dotyczącymi m.in. badań metali, ich własności, badań ultradźwiękowych etc.[15]
 • Dwie pracownie na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa posiadają Certyfikaty Polskiego Rejestru Statków dotyczące m.in. badań naukowych, analitycznych i laboratoryjnych w dziedzinie oceanotechniki czy też badań własności fizyko-chemicznych, etc.
 • Katedra Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej na Wydziale Chemicznym posiada dwa certyfikaty DNV GL – największego w Polsce towarzystwa klasyfikacyjnego statków i instalacji morskich oraz uznanego na świecie doradcy branży morskiej.

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Politechnika Gdańska bierze udział w programach wymiany międzynarodowej takich jak LLP Erasmus, LLP Intensive Programme, Erasmus Mundus, Jean Monnet, CEEPUS, Tempus-Phare czy Leonardo da Vinci. Uczelnia realizuje obecnie ponad 420 umów bilateralnych w ramach programu Erasmus oraz 70 porozumień o współpracy o charakterze ogólnym i wiele umów o podwójnym dyplomowaniu z uczelniami duńskimi, francuskimi, niemieckimi, szwedzkimi czy włoskimi. Uczestniczy w pracach krajowych i międzynarodowych sieci tj. EUA, CDIO, IRO’s Forum czy BSRUN.

Kronika studencka[edytuj | edytuj kod]

 • 25 sierpnia 1945 reaktywowano ZSP PG Bratnia Pomoc jako Związek Studentów PG Bratnia Pomoc.
 • Działająca w „Bratniaku” komisja wydawnicza publikowała skrypty, zastępujące brakujące podręczniki. W budynku uruchomiono kuchnię, którą samodzielnie zaopatrywano oraz stołówkę.
 • W listopadzie 1945 odbyło się pierwsze walne zebranie członków reaktywowanego przedwojennego Akademickiego Związku Morskiego. W tym samym roku działalność rozpoczął Akademicki Krąg Harcerski „WODNIK”.
 • Krąg Starszoharcerski „ZODIAK” powstał w styczniu 1957. Krąg posiadał cztery zastępy: łączności, żeglarstwa, metodyczny, turystyczny.
 • Na początku 1946 reaktywowano Akademicki Związek Sportowy, który zawiesił swoją działalność w lutym 1939. Jako pierwsi zorganizowali się lekkoatleci, tenisiści, pływacy, siatkarze, piłkarze nożni, narciarze i szermierze.
Gmach Główny Politechniki Gdańskiej z odbudowaną wieżą, 2012 r.
 • Pierwszy w Polsce niezależny parlament studencki powstał w 1957 roku na Politechnice Gdańskiej. W ławach parlamentarnych zasiadło 46 posłów – jeden poseł przypadał na 50 studentów. Pierwszym marszałkiem został Czesław Druet, późniejszy profesor, oceanolog specjalizujący się w dynamice i fizyce morza.
 • Na PG w roku 1954 powstał słynny kabaret Bim–Bom. Premiera, przygotowanego we współpracy ze Sławomirem Mrożkiem i Antonim Słonimskim, programu „Ahaa...” odbyła się w Teatrze Miniatura. Z teatrzykiem związani byli m.in. Zbigniew Cybulski oraz Bogumił Kobiela.
 • W 1957 roku powstała Studencka Agencja Radiowa. Na początku były „kołchoźniki” państwowej sieci radiowęzłowej „obrony cywilnej”, ale na PG pojawiła się grupa pasjonatów z Wydziału Łączności, która postanowiła wykorzystać istniejącą sieć do stworzenia radia w akademikach. Zachowało się ponad 200 oryginalnych taśm z nagranymi audycjami.
 • W 1958 – utworzono działającą do dziś Kronikę Studencką Ilustrowany Magazyn Studentów PG – gazetę w jednym egzemplarzu. Obecnie „gazetę” można obejrzeć w dwóch gablotach znajdujących się w holu Gmachu Głównego, na prawo od wejścia do Biblioteki Głównej.
 • W marcu 1963 odbyła się premiera pierwszego programu Kabaretu π pt. „Podskakujmy panowie”. Filarem zespołu był znany mim – Jerzy Ciepielowski „Ciepiel”. W zbiorach uczelni zachowały się liczne fotografie z występów teatrzyku.
 • Pierwsze próby utworzenia zespołu śpiewaczego datowane są na rok 1958. Oficjalna rejestracja działalności chóru nastąpiła w listopadzie 1965 roku, kiedy to na politechnice powstało „Collegium Academicum Musicae Antiqae”. W styczniu 1968 roku zespół zmienił nazwę na Chór Politechniki Gdańskiej, który śpiewa do dziś.
 • Pierwsze Juwenalia na Wybrzeżu odbyły się w 1958 roku, zaś pierwsze Neptunalia studenckie PG odbyły się w 1966 roku.
 • Obecnie na uczelni funkcjonuje ponad 30 kół naukowych, w tym pięć międzywydziałowych, trzy koła językowe, chór akademicki oraz 25 organizacji studenckich. Profile ich działalności sięgają zarówno klasycznych dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, jak i nowoczesnych technologii: inżynierii dźwięku i obrazu czy też automatyki oraz sfer zupełnie nietechnicznych – studenci mogą zapisać się do grupy miłośników fotografii, do klubu tańca oraz koła finansów i bankowości.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Zespół prof. Mariana Osińskiego, wykładowcy na Wydziale Architektury miał znaczący udział w powojennej odbudowie i rekonstrukcji Głównego Miasta w Gdańsku.
 • Znaczny udział przy budowie Sołdka – pierwszego w powojennej historii Polski statku pełnomorskiego, który wodowano 6 listopada 1948 miał prof. Jerzy Doerffer, prof. PG, późniejszy rektor uczelni w latach 1981-1984. Statek pływał pod polską banderą ponad 31 lat. Dziś zacumowany na Motławie nieopodal Żurawia jest już eksponatem muzealnym.
 • W 1949 roku skonstruowano pierwszy po wojnie polskiego samochód ciężarowy o ładowności 3,5 t. Prace prowadzone były pod kierunkiem prof. Mieczysława Dębickiego. Samochód wszedł do masowej produkcji pod nazwą STAR 20.
 • Na Politechnice Gdańskiej opracowano pierwszy polski lek przeciwnowotworowy Ledakrin. Lek został wynaleziony przez prof. Andrzeja Ledóchowskiego w latach 60. XX wieku
 • W 1995 na terenie uczelni powstała Wirtualna Polska – siedziba dzisiejszego portalu, w który ów projekt się przerodził, do dziś znajduje się w jednej z byłych stołówek akademickich Politechniki.
 • 13 maja 2012 na gmach główny Politechniki Gdańskiej powróciła po 67 latach 18-metrowa wieża zegarowa (o masie 15 t), udekorowana złotą rzeźbą Alegorii Nauki – postaci kobiecej trzymającej w jednej ręce księgę, a w drugiej – kaganek. Postać Alegorii wysokości 2,65 m pokryto 1250 płatkami złota (o powierzchni 64 cm kw. każdy). Wygląd wieży odtworzył dr inż. Wiesław Czabański, a koszt rekonstrukcji wyniósł około 1,1 mln zł[16][17].
Wahadło Foucaulta na dziedzińcu im. Jana Heweliusza
 • Oddany do użytku w kwietniu 2008 roku nowy gmach Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki to najinteligentniejszy budynek na Pomorzu. Działa w nim zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami, reagujący m.in. na zmiany temperatury, wilgotności i natężenia światła, a także czytnik tęczówki oka, strzegący dostępu do Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK).
 • Na Politechnice Gdańskiej działa superkomputer – najszybsza maszyna licząca w Polsce i jeden z największych klastrów w Europie.
 • W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej znajdują się dziedzińce noszące imiona dwóch powiązanych z Gdańskiem naukowców: Jana Heweliusza i Gabriela Fahrenheita.
 • Na dziedzińcu imienia Jana Heweliusza znajduje się Wahadło Foucaulta.
 • Politechnika Gdańska jest głównym partnerem Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej
 • Architekci politechniki są współautorami projektu Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2007). ECS powstało w dzielnicy Nowe Miasto, w historycznym miejscu przy Placu Solidarności w pobliżu Bramy Nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców.
 • Większą część zespołu projektowego pracującego przy budowie PGE Arena, gdańskiego stadionu na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, stanowili absolwenci Politechniki Gdańskiej.
 • 23 stycznia 2013 Senat Politechniki Gdańskiej zatwierdził nowe logo uczelni, które zastąpiło herb funkcjonujący od 1989 roku. Nie jest to pierwsza zmiana znaku w ponad stuletniej historii politechniki. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj, tak jak symbol Politechniki Gdańskiej przedstawiający żaglowiec wpisany w okrąg oraz akronim PG. Znak ten obecnie widnieje na łańcuchach rektorskich.
 • Cyber oko opracowane pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, zostało polskim „Wynalazkiem roku 2013”. Interfejs służy do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce.

Rektorzy[edytuj | edytuj kod]

Od 1945[edytuj | edytuj kod]

Wielcy ludzie na Politechnice Gdańskiej[edytuj | edytuj kod]

prof. Kazimierz Kopecki

Miejsca upamiętnienia[edytuj | edytuj kod]

Budynki[edytuj | edytuj kod]

Dziedzińce[edytuj | edytuj kod]

Audytoria[edytuj | edytuj kod]

prof. Kazimierz Zygmunt

Sale[edytuj | edytuj kod]

Tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

Poświęcone zasłużonym postaciom[edytuj | edytuj kod]
 • prof. Witold Nowacki (odsłonięta w 1995)
 • prof. Adolf Polak (odsłonięta w 1985)
 • prof. Aleksander Rylke
 • prof. Stanisław Szpor (odsłonięta w 1986)
 • prof. Tadeusz Szulczyński
 • prof. Wacław Szybalski
 • Jędrzej Śniadecki
 • doc. Emil Taszner
 • prof. Kazimierz Zygmunt
 • Dziekani Wydziału Elektrycznego (zbiorcza tablica pamiątkowa)
 • Fundatorzy Pawilonu Technologicznego Wydziału Chemicznego (odsłonięta w 1974)
 • Pracownicy i studenci PG, którzy godną postawą w latach 1945-1989 dawali świadectwo swojego patriotyzmu, działając na rzecz odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności (zbiorcza tablica pamiątkowa, odsłonięta w 2010)
 • Studenci Polacy Politechniki Gdańskiej z lat 1904-1939, którzy zginęli za ojczyznę (zbiorcza tablica pamiątkowa, odsłonięta w 1994)
Poświęcone organizacjom[edytuj | edytuj kod]
 • Zrzeszenie Studentów Polaków Politechniki Gdańskiej „Bratnia Pomoc” (odsłonięta w 1980)
 • S.A.R. i Radio SAR (odsłonięta w 2007) 
Poświęcone wydarzeniom[edytuj | edytuj kod]
 • 1000-lecie Państwa Polskiego 960-1960 

Doktorzy honoris causa[edytuj | edytuj kod]

Lista nazwisk doktorów honoris causa Politechniki Gdańskiej umieszczona jest na ścianie na pierwszym piętrze w Gmachu Głównym. Osoby uhonorowane tytułem doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej[18]:

Profesor Bolesław Mazurkiewicz przy figurze Alegorii Nauki

Organizacje studenckie działające na Politechnice Gdańskiej[edytuj | edytuj kod]

 • Koło Naukowe Konstruktorów Pojazdów
 • Międzywydziałowe Koło Naukowe EcoCarPG
 • Koło Naukowe Studentów Fizyki
 • Koło Naukowe Studentów Techniki Okrętowej Politechniki Gdańskiej "KORAB"
 • Akademicki Klub Kadry GDAKK
 • Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Młodzi”
 • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze PTTK
 • Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej „FIFY”
 • Zrzeszenie Studentów Polskich przy Politechnice Gdańskiej
 • Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Gdańskiej
 • Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
Bratniak
 • BEST Gdańsk (Board of European Students of Technology)
 • CEPRIM – Centrum Promocji Inżynierów Managerów Grupa Lokalna ESTIEM na Politechnice Gdańskiej
 • Erasmus Student Network Gdańsk
 • IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience)
 • Klub Działalności Podwodnej SKALAR
 • Kronika Studencka Politechniki Gdańskiej
 • Pomorskie Studenckie Forum Business Centre Club
 • Ruch Akademicki POD PRĄD
 • Studencka Agencja Radiowa Politechniki Gdańskiej (jako jej rozwinięcie powstało Radio ARnet)
 • Studenckie Koło SEP Politechniki Gdańskiej (SK SEP PG)
 • Akademicka Telewizja Politechniki Gdańskiej
 • Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej
 • Akademicki Klub Taekwondo „Udar” Politechniki Gdańskiej
 • Naukowe Koło Studentów Automatyki
 • Naukowe Koło Studentów Elektryków (NKSE)
 • Naukowe Koło Chemików[19]

Inne organizacje związane z Politechniką Gdańską[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy