Ian McElhinney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ian McElhinney
Ilustracja
Ian McElhinney (2014)
Imię i nazwisko Ian McElhinney
Data i miejsce urodzenia 19 sierpnia 1948
Belfast
Zawód aktor

Ian McElhinney (ur. 19 sierpnia 1948 w Belfaście) – północnoirlandzki aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, a także producent i reżyser teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował socjologię na University of Edinburgh, kształcił się w zakresie teatru na amerykańskim Brandeis University. Od 1974 do 1978 pracował jako wykładowca nauk społecznych i nauczyciel aktorstwa w Yorkshire. Powrócił następnie do Irlandii Północnej, gdzie zajął się aktorstwem teatralnym. Początkowo występował głównie w adaptacjach dramatów Williama Szekspira, później także w sztukach współczesnych. Zajął się również działalnością reżyserską, wystawiając przedstawienia m.in. na Broadwayu.

Jako aktor filmowy debiutował w 1981 w filmie telewizyjnym Cowboys. Od tego czasu regularnie zaczął występować w produkcjach telewizyjnych (głównie brytyjskich i irlandzkich). Zagrał gościnnie papieża Klemensa VII w Dynastii Tudorów i kapitana Hammonda w adaptacji powieści poświęconych Horatio Hornblowerowi[1]. W 2011 pojawił się w roli Barristana Selmy’ego w Grze o tron wyprodukowanej przez HBO.

W 2001 za reżyserię sztuki Stones in His Pocket nominowany do Tony Award[2]. Dwukrotnie był też nominowany do Harvey Award. Jest mężem aktorki Marie Jones, razem założyli przedsiębiorstwo producenckie Rathmore Productions Ltd.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ian McElhinney (ang.). winteriscoming.net. [dostęp 2018-05-08].
  2. Ian McElhinney Tony Awards Info (ang.). broadwayworld.com. [dostęp 2011-06-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]