Idź na całość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Idź na całość
Nazwa formatu Let’s Make a Deal
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Zygmunt Chajzer, Krzysztof Tyniec
Data premiery 7 września 1997
Lata emisji 1997–2001
Format nadawania 4:3
Produkcja
Produkcja W.W. sp. z o.o.
All American-Fremantle International 1997–1998
Pearson Television 1998–2001
Stacja telewizyjna Polsat
Nagrody rzeczowe oraz pieniężne

Idź na całośćteleturniej emitowany od 7 września 1997 do 26 maja 2001 w TV Polsat. Pierwszym jego prowadzącym był Zygmunt Chajzer, reżyserem Feridun Erol, scenografem Andrzej Albin, a producentem Włodzimierz Wróblewski. Drugim i ostatnim prowadzącym był Krzysztof Tyniec.

Centralnym elementem teleturnieju był paradoks Monty’ego Halla, którego nazwa pochodzi od nazwiska prowadzącego program Let's make a deal - pierwowzoru programu Idź na całość.

Teleturniej już niespełna miesiąc po debiucie stał się hitem polskiej telewizji. Odcinek emitowany 5 października 1997 miał oglądalność 9 mln 267 tys., wyprzedzając najpopularniejszy polski program informacyjny Wiadomości w TVP1[1]. Rekordową oglądalność miał jednak odcinek z 25 stycznia 1998, który według TNS OBOP oglądało ponad 10,6 mln osób.

Program od września 2000 prowadził Krzysztof Tyniec. Zmieniła się czołówka, muzyka, zmodernizowano scenografię. Jednak te zmiany przyczyniły się do spadku oglądalności tego programu i w maju 2001 został on zdjęty z anteny.

Jesienią 2013 roku planowano powrót na antenę TV Puls. Docelowo program miał wrócić na antenę wiosną 2014, prowadzącym miał być Zygmunt Chajzer, a prace nad projektem były zaawansowane[2]. Jednak wówczas nie pojawił się na antenie. Dwa lata później, w marcu 2016 roku pojawiła się kolejna informacja o reaktywacji programu, tym razem na antenie TV4. Program miał powrócić na antenę jesienią 2016 roku a prowadzącym miał być Zygmunt Chajzer[3]. 8 lipca 2016 roku poinformowano o tym, że teleturniej jednak nie pojawi się na antenie[4].

Zasady[edytuj | edytuj kod]

W grze uczestniczyły osoby wybrane spośród publiczności. Polegała ona głównie na podejmowaniu decyzji czy zabrać dotychczas zdobytą nagrodę, czy wymienić ją na inną. Gry były bardzo zróżnicowane, na przykład gracz mógł wymieniać znaną nagrodę na nieznaną lub na odwrót, odsprzedawać lub odkupować nagrody, brać udział w grach losowych, licytacjach, a czasem nawet w konkurencjach sportowych, jak np. rzuty rzutkami do tarczy.

W grze pojawiała się charakterystyczna maskotka – Zonk, przedstawiająca kota w worku. Wybranie jej oznaczało również utratę pozostałych nagród.

W finale gry uczestniczył gracz, który zdobył nagrodę o najwyższej wartości finansowej, lecz mógł on odmówić udziału w finale, wtedy wybierano kolejnego gracza. Finał zwykle polegał na wyborze nagrody z jednej z trzech „bramek”, choć czasem pojawiały się dodatkowe elementy. Zazwyczaj w bramkach był samochód, mniejsza nagroda lub samochód i dwie nagrody, ale zdarzały się też inne sytuacje, np. kiedy do wygrania był więcej niż jeden samochód.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polsat - o firmie, polsat.pl [dostęp 2016-04-02].
  2. Wielki powrót Zygmunta Chajzera. „Idź na całość znów na antenie”, rozrywka.dziennik.pl [dostęp 2016-04-02].
  3. Polsat reaktywuje „Idź na całość”. Emisja w TV4 [akt.], tvpolsat.info [dostęp 2016-04-02] (pol.).
  4. Nie wróci show „Idź na całość”. TV4 rezygnuje z projektu [akt.], wirtualnemedia.pl [dostęp 2016-07-08] (pol.).