Ifni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ifni
إفني
1958–1969
Flaga Ifni
Herb Ifni
Flaga Ifni Herb Ifni
Stolica Sidi Ifni
Zależne od Hiszpania
Powierzchnia
 • całkowita

1 502 km²
Liczba ludności (1964)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

51517
{{{gęstość}}} osób/km²

Ifni – terytorium w Maroku, dawna enklawa hiszpańska na południe od Agadiru i naprzeciw Wysp Kanaryjskich.

Terytorium Ifni miało 1502 km² powierzchni i w 1964 roku liczyło 51 517 ludności, utrzymującej się głównie z rybołówstwa.

Ifni, jak całe Maroko, od wczesnego średniowiecza było posiadłością arabską. W XV wieku mieścił się tu ważny ośrodek arabskiego handlu niewolnikami. W tym czasie terytorium to znajdowało się przejściowo (1476-1524) w rękach hiszpańskich. Obecność Francuzów i powrót Hiszpanów datuje się od połowy XIX wieku; w wyniku wojen w Maroku Hiszpania uzyskała kontrolę nad Ifni. Na początku XX wieku Hiszpanie i Francuzi potwierdzili swoje strefy wpływów w Maroku traktatem feskim, skutkiem czego Ifni pozostało przy Hiszpanii. Aż do lat sześćdziesiątych była to hiszpańska enklawa, najpierw (do uzyskania niepodległości przez Maroko w 1956) we francuskich posiadłościach kolonialnych, później w niepodległym królestwie Maroka.

4 stycznia 1969 roku Hiszpania zwróciła enklawę Ifni Maroku i stała się ona integralną częścią tego państwa. Główne miasto – Sidi Ifni – liczy około 23 tysięcy mieszkańców.

północny zachód Afryki w 1912

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]