Igła Buffona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Igła Buffona – jeden z najpopularniejszych problemów prawdopodobieństwa geometrycznego. Problem został sformułowany w 1733 przez Georges'a-Louisa Leclerca, hrabiego Buffon[1], a w 1777 podał on jego rozwiązanie[2]. Opisany w problemie eksperyment jest statystyczną symulacją pozwalającą oszacować liczbę π. Otrzymana metoda estymacji liczby π należy do klasy metod Monte Carlo.

Opis problemu i rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Buffon needle.gif

Mamy planszę z zaznaczonymi pionowymi liniami odległymi od siebie o . Upuszczamy na nią igłę o długości , przy czym . Eksperyment powtarzamy razy, i zliczamy ile razy igła przecięła którąś z linii siatki, otrzymując wartość . Jak oszacować stosunek , czyli prawdopodobieństwo, że igła przetnie którąś z linii?

Niech będzie odległością środka igły od najbliższej linii, a ostrym kątem między igłą a linią. Obie zmienne losowe są niezależne i podlegają rozkładowi równomiernemu:

Igła przetnie linię jeśli

Zatem prawdopodobieństwo tego zdarzenia wynosi:

Ponieważ eksperyment pozwala oszacować prawdpopodobieństwo przecięcia linii i igły przez , otrzymujemy równość:

,

która po przekształceniu daje:

Komentarze[edytuj | edytuj kod]

Pierwotna wersja problemu dotyczyła oszacowania prawdopodobieństwa w grze Franc-Carreau polegającej na rzucaniu okrągłą monetą na podłogę podzieloną na kwadraty[3]. Przegrana następowała jeśli moneta upadła na linię.

Jeżeli znamy liczbę π, opisany eksperyment może służyć jako estymacja innych zmiennych, np. długości igły.

Przypisy

  1. Métin Frédéric. „La mémoire des nombres. Buffon et le problème de l'aiguille : Le mémoire sur le jeu de Franc-Carreau de 1733". p. 343-359, IREM de Basse-Normandie Caen, 1997
  2. Georges Buffon. „Essai d'arithmétique morale”, 1777
  3. Scott E. Brodie. „Buffon's Needle Problem”, http://www.cut-the-knot.org/fta/Buffon/buffon9.shtml

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]