Ignacy Wall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ignacy Wall
Data i miejsce urodzenia 23 grudnia 1926
Opacz
Data i miejsce śmierci 23 stycznia 2012
Warszawa
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Ignacy Wall (ur. 23 grudnia 1926 w Opaczy, zm. 23 stycznia 2012 w Warszawie[1]) – polski ogrodnik i działacz polityczny, poseł na Sejm PRL VIII i IX kadencji, honorowy obywatel gminy Lesznowola.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Szkołę podstawową ukończył w Opaczy, a Technikum Ogrodnicze w Sochaczewie. Tytuł zawodowy inżyniera ogrodnika uzyskał w 1970 na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, był starostą roku.

Początkowo wspólnie z ojcem i bratem prowadził na ojcowiźnie w Opaczy gospodarstwo ogrodnicze o charakterze warzywniczym. Od 1970 razem z żoną Barbarą prowadzili gospodarstwo sadowniczo-szklarniowe w miejscowości Stara Iwiczna (sad jabłoniowy, warzywa szklarniowe i kwiaty). Od 1990, czyli od początku istnienia, związany z Firmą Hortpress. Był w gronie założycieli i został długoletnim Pełnomocnikiem Zgromadzenia Wspólników.

Działalność społeczna i polityczna[edytuj | edytuj kod]

Działalność społeczno-polityczną rozpoczął po wojnie w organizacji Związek Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” (mikołajczykowskim). Po przystąpieniu „Wici” do Związku Młodzieży Polskiej wystąpił z szeregów organizacji.

Od początku istnienia powojennej spółdzielczości ogrodniczej uczestniczył w jej życiu – początkowo w Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej (WSO) mocno związanej z Hurtownią w Rakowie. Później długoletni Przewodniczący Rady Piaseczyńskiej Spółdzielni Ogrodniczo Pszczelarskiej. Pełnił też różne funkcje w Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczo Pszczelarskiej (WSOiP) oraz piastował stanowisko wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego Centrali Spółdzielni Ogrodniczo Pszczelarskiej (CSOiP). Za jego kadencji we współdziałaniu CSOiP z Agpol i Animex odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Rolno Spożywczych POLAGRA AGROEXPO i późniejsze Targi Rolno Przemysłowe POLAGRA. W latach 1995–2003 zajmował stanowisko prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Naczelnej Organizacji Technicznej (SITO, NOT). W 2007 został mianowany honorowym prezesem Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Pełnił również funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Ogrodniczego.

Od 1973 do 1980 zasiadał w Radzie Narodowej Miasta Stołecznego Warszawa. W 1980 uzyskał mandat posła na Sejm VIII kadencji w okręgu Warszawa Wola z ramienia ZSL. Zasiadał w Komisji Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego, Komisji Handlu Zagranicznego, Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa oraz w Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej. W 1985 uzyskał reelekcję. W Sejmie IX kadencji zasiadał w Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz w Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Michała (właściciela gospodarstwa rolnego, uczestnika Bitwy Warszawskiej) i Małgorzaty z domu Perz. Był pierwszym z trójki rodzeństwa (Ignacy, Natalia, Wiktor). Od 1949 Ignacy Wall był żonaty z Barbarą z domu Stolarską. Mieli dwójkę dzieci – Grażynę i Mirosława (oboje są absolwentami wydziału ogrodniczego SGGW). Od 1970 mieszkał w miejscowości Stara Iwiczna.

Wyróżnienia i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nekrolog Ignacego Walla. wyborcza.pl, 27 stycznia 2011. [dostęp 24 lipca 2015].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strona sejmowa posła IX kadencji
  • Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. IX kadencja (opracowanie zespół redakcji „Rzeczpospolita”), Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, Warszawa 1986, s. 520 (krótki biogram ze zdjęciem)