Igor Tkaczenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Igor Tkaczenko
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1964
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiency
Data i miejsce śmierci 16 sierpnia 2009
Rosja Kubinka
Przebieg służby
Siły zbrojne Medium emblem of the Вооружённые Силы Российской Федерации.svg Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej
Jednostki Kubinka Air Base – baza lotnicza w Kubince
Stanowiska pilot instruktor
Odznaczenia
Medal "Zasłużony pilot myśliwski Federacji Rosyjskiej"
Order Zasług Wojskowych 20 Years of Service 15 Years of Service 10 Years of Service Medal "70 Lat Sił Zbrojnych ZSRR" Medal 850-lecia Moskwy

Igor Walentinowicz Tkaczenko, ros. Игорь Валентинович Ткаченко (ur. 21 lipca 1964 w Wiency, Kraj Krasnodarski, zm. 16 sierpnia 2009 w Kubince) – rosyjski pilot wojskowy, dowódca zespołu akrobacyjnego Russian Knights.

Już w młodości zainteresował się lotnictwem. Pasję tą pogłębiał w nim jego ojciec. Od kiedy tylko wstąpił o Armii Rosyjskiej uczył się lotów na Su-27. Jego kariera pilota myśliwskiego potoczyła się w bardzo dobrym kierunku. Został on dowódcą grupy akrobacyjnej Russian Knights, w której latał od samego początku. 16 sierpnia 2009 roku podczas treningu do MAKS Air Show w Kubince w Rosji samolot Su-27 z grupy Russian Knights pilotowany przez płk. Tkaczenkę lekko zderzył się z innym samolotem Su-27. Jednak po chwili doszło do zapłonu silnia maszyny. Samolot zaczął spadać na ziemię, zaś pilot nie miał żadnych szans na odzyskanie sterowności nad maszyną. Samolot runął na niewielki lasek w miejscowości Kubinka w pobliżu bazy wojskowej Rosyjskich Sił Powietrznych. Doszło do eksplozji w której zginął płk. Tkaczenko. Drugi samolot również runął na ziemię, tyle że na terenie lotniska. Obaj piloci zginęli w katastrofie. Przyczyna tragedii jest nadal badana przez specjalną komisję powołaną przez rząd Rosyjski. Pośmiertnie płk. Tkaczenke uhonorowano medalem „Zasłużony pilot Myśliwski” lub Honored mil pilot.