Iklim al-Charrub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Iklim al-Charrub (arab. ‏إقليم الخروب‎, Iqlīm al-Ḫarrūb) – region w Libanie, w dystrykcie Asz-Szuf, rozciągający się od wybrzeża Morza Śródziemnego na zachodzie, po masyw Dżabal Baruk na wschodzie oraz od Wadi Damur na północy po Wadi Bisri (Al-Awali) na południu. Przeprowadzono tu projekt archeologicznych badań powierzchniowych pod nazwą "Survey w prowincji Iqlim el-Kharroub"[1]. Projekt realizowany był w ramach prac Polsko-Libańskiej Misji Archeologicznej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, która badała także stanowiska Szahim i Al-Dżijji na terenie tego dystryktu.

Archeologiczne badania powierzchniowe[edytuj | edytuj kod]

Projektem "Survey w prowincji Iqlim el-Kharroub", który przeprowadzono w latach 1999–2005, 2007–2009 oraz 2013 kierował dr hab. Mahmoud el-Tayeb z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego głównym założeniem było poznanie przeszłości obszaru, na którym położone jest stanowisko Szahim, badane od 1996 roku przez Polsko-Libańską Misję Archeologiczną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Waliszewskiego z CAŚ UW.

Zadokumentowano kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych z różnych okresów. Efektem prac były także obserwacje etnoarcheologiczne, w szczególności na tych stanowiskach, gdzie uchwycono architekturę lub materiały budowlane z pierwszej połowy XX wieku, przede wszystkim w starej części współczesnego miasta Szahim oraz w pobliskim Asz-Szamis – w wielu aspektach można zauważyć ciągłość historyczną sięgającą co najmniej okresu bizantyjskiego[2]. Do najważniejszych stanowisk zarejestrowanych podczas projektu należy rzymska nekropola skalna w Bardży, czy meczety w Bardży i An-Nabi Junus, namierzono także liczne osady, źródła wody, młyny wodne, cysterny, drogi i prasy do produkcji wina lub oliwy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Iqlim el-Kharroub [online], pcma.uw.edu.pl [dostęp 2019-06-10].
  2. M. El-Tayeb, Archaeological Reconnaissance in lqlîm el Kharoub Preliminary Report, „BAAL”, 6, Beirut 2002.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Waliszewski, T. (2006). Jiyeh, Nabi Younes, Porphyreon. BAAL, 10, 7–8.
  • Waliszewski, T. & Ortali-Tarazi, R. (2002). Site archeologique de Chhim-Mariyat. BAAL, 6, 12–14.
  • El-Tayeb, M. (2002). Archaeological Reconnaissance in lqlîm el Kharoub Preliminary Report. In T. Waliszewski & R. Ortali-Tarazi, Village romain et byzantin a Chhîm-Marjiyat. Rapport préliminaire (1996-2002) (pp. 10–11), BAAL, 6, Beirut.