Ilda Figueiredo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ilda Figueiredo
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 października 1948
Troviscal
Zawód, zajęcie polityk
Partia Unitarna Koalicja Demokratyczna

Maria Ilda da Costa Figueiredo (ur. 30 października 1948 w Troviscal) – portugalska polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji, wiceprzewodnicząca Konfederacyjnej Grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1973 uzyskała magisterium z ekonomii, po czym podjęła pracę jako ekonomistka w związku zawodowym przemysłu tekstylnego w Porto. Działała w centrali związkowej CGTP w Porto. Pracowała również jako nauczycielka szkoły podstawowej i średniej oraz wykładowca uniwersytecki. W 1998 doktoryzowała się z dziedziny planowania i zarządzania szkolnictwem.

W 1979 wybrana po raz pierwszy do Zgromadzenia Republiki, reelekcję uzyskiwała w latach 1983, 1985, 1987. W 1983 została wybrana do Rady Miasta Vila Nova de Gaia, w której zasiadała do 1991. W 1994 uzyskała mandat radnej Porto (do 1999). Była członkiem sejmiku miejskiego w Vila Nova de Gaia. W 1999 weszła w skład Parlamentu Europejskiego jako kandydatka Portugalskiej Partii Komunistycznej. W 2004 obroniła swój mandat z ramienia Unitarnej Koalicji Demokratycznej. Została wybrana na wiceprzewodniczącą Konfederacyjnej Grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Zasiadała w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. W 2009 po raz trzeci znalazła się w składzie PE. Ponownie objęła funkcję wiceprzewodniczącej grupy komunistycznej.

Zasiadła w komitecie centralnym Portugalskiej Partii Komunistycznej. W 2012 złożyła mandat eurodeputowanej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]