Ildikó Pelczné Gáll

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ildikó Gáll Pelczné)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ildikó Pelczné Gáll
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1962
Szikszó
Zawód polityk, inżynier
Partia Fidesz

Ildikó Pelczné Gáll (ur. 2 maja 1962 w Szikszó) – węgierska polityk, inżynier, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Narodowego, eurodeputowana VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia inżynier mechanik (1985) i magister ekonomii (1991)[1], studiowała na uczelni technicznej Nehézipari Műszaki Egyetem w Miszkolcu (przekształconej po 1990 w Uniwersytet w Miszkolcu). Uzyskała uprawnienia doradcy podatkowego i biegłego rewidenta. Pracowała jako nauczyciel akademicki, uzyskała stopień naukowy doktora[2].

W 2005 weszła w skład władz krajowych Fideszu. W 2006 została wybrana na deputowaną do Zgromadzenia Narodowego. Była wiceprzewodniczącą frakcji poselskiej swojego ugrupowania, a od lipca 2009 do maja 2010 wiceprzewodniczącą parlamentu[3].

W wyborach krajowych w 2010 uzyskała reelekcję. Wkrótce po nich zrezygnowała jednak z mandatu, przechodząc do pracy w Parlamencie Europejskim[1], w którym zastąpiła Pála Schmitta. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o wybór na kolejną europarlamentarną kadencję, będąc liderem listy wyborczej swojego ugrupowania.

Z PE odeszła w 2017 w związku z nominacją w skład Trybunału Obrachunkowego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]