Ildikó Gáll Pelczné

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ildikó Gáll Pelczné
Ildikó Gáll Pelczné
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1962
Szikszó
Zawód polityk, inżynier
Partia Fidesz

Ildikó Gáll Pelczné (ur. 2 maja 1962 w Szikszó) – węgierska polityk, inżynier, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Narodowego, eurodeputowana VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej na Technicznym Uniwersytecie Przemysłu Ciężkiego w Miskolcu. Kształciła się podyplomowo z zakresu ekonomii, uzyskała uprawnienia doradcy podatkowego i biegłego rewidenta. Pracowała jako wykładowca akademicki, uzyskała stopień naukowy doktora[1].

W 2005 weszła w skład władz krajowych Fideszu. W 2006 została wybrana na deputowaną do Zgromadzenia Narodowego. Była wiceprzewodniczącą frakcji poselskiej swojego ugrupowania, a od lipca 2009 do maja 2010 wiceprzewodniczącą parlamentu[2].

W wyborach krajowych w 2010 uzyskała reelekcję. Wkrótce po nich zrezygnowała jednak z mandatu, przechodząc do pracy w Parlamencie Europejskim[3], w którym zastąpiła Pála Schmitta. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o wybór na kolejną europarlamentarną kadencję, będąc liderem listy wyborczej swojego ugrupowania.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]