Imanol Arias

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Imanol Arias
Ilustracja
Imię i nazwisko Manuel María Arias Domínguez
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1956
Riaño, w prowincji León, Hiszpania

Manuel María Arias Domínguez (ur. 26 kwietnia 1956 w Riaño, w prowincji León) – hiszpański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, telewizyjny i teatralny, czterokrotnie nominowany do nagrody Goya.

We wczesnej młodości występował z hiszpańskim zespołem teatralnym podróżując po Baskonii, zanim zadebiutował na ekranie w dramacie Korea (La Corea, 1976) i serialach: Estudio 1 (1976) i Cervantes (1980). Po występie w komedii Pedro Almodóvara Labirynt namiętności (Laberinto de pasiones, 1982) u boku Antonio Banderasa, zwrócił na siebie uwagę rolą Eleuterio Sáncheza, znanego jako "El Lute", legendarnego hiszpańskiego banity w dramacie El Lute (El Lute: camina o revienta, 1987) i jego sequelu El Lute II (El Lute II: mañana seré libre, 1988), za którą odebrał nagrodę na festiwalu filmowym w San Sebastian oraz zdobył nominację do nagrody Goya. Kolejne nominacje do nagrody Goya przyniosła mu postać Javiera Artabe w thrillerze Sama z tobą (A solas contigo, 1990) i jako Ángel w dramacie Intruz (Intruso, 1993). W 1996 roku zadebiutował jako reżyser filmem Prywatne wniebowzięcia (Un Asunto privado).

Imanol Arias jest ambasadorem dobrej woli UNICEF. Był żonaty z Socorro Anadón (ur. 5 czerwca 1956 w Madrycie). W 1984 roku ponownie się ożenił z Pastorą Vegą (ur. 28 maja 1960). Mają dwóch synów: Jona i Daniela.

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]