Przejdź do zawartości

Imperator różowopurpurowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Imperator różowopurpurowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

borowikowce

Rodzina

borowikowate

Rodzaj

Imperator

Gatunek

imperator różowopurpurowy

Nazwa systematyczna
Imperator rhodopurpureus (Smotl.) Assyov, Bellanger, Bertéa, Courtec., G. Koller, Loizides, G. Marques, J.A. Muñoz, N. Oppicelli, D. Puddu, F. Rich. & P.-A. Moreau
Index Fungorum 243: 1 (2015)

Imperator różowopurpurowy (Imperator rhodopurpureus Smotl.) – gatunek grzybów z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Imperator, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1952 František Smotlacha nadając mu nazwę Boletus rhodopurpureus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w roku 2015 Assyov, Bellanger, Bertéa, Courtec., G. Koller, Loizides, G. Marques, J.A. Muñoz, N. Oppicelli, D. Puddu, F. Rich. & P.-A. Moreau, przenosząc go do rodzaju Imperator. To skutek prowadzonych w ostatnich latach badań filogenetycznych w obrębie rodzaju Boletus. Badania te istotnie zmieniły systematykę gatunków dawniej zaliczanych do rodzaju Boletus[1].

Niektóre synonimy nazwy naukowej[2]:

  • Boletus rhodopurpureus Smotl. 1952
  • Boletus rhodopurpureus var. polypurpureus (Smotl.) Hlaváček 1996
  • Boletus rhodopurpureus Smotl. 1952, var. rhodopurpureus
  • Boletus xanthopurpureus (Smotl.) Hlaváček 1986
  • Suillellus rhodopurpureus (Smotl.) Blanco-Dios 2015

W niektórych atlasach grzybów opisywany jest pod polską nazwą borowik rudopurpurowy[3] lub borowik winnoczerwony[4]. Są to nazwy utworzone przez tłumaczy wydawnictw obcojęzycznych i nie mają w Polsce statusu nazwy oficjalnej. Nową polską nazwę zarekomendowała Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów przy Polskim Towarzystwie Mykologicznym[5].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kapelusz

Średnicy 5–15 cm, najpierw półkulisty, później wypukły, w końcu poduszkowaty, cały mięsistoczerwony, porpurowoczerwono poplamiony, na brzegu jaśniejszy[4].

Rurki

15–25 mm długości, żywo żółte, na powietrzu szybko błękitniejące[4].

Trzon

Wysokość 5–10 cm, grubość 3–6 cm, młody bulwiasto-pękaty, do beczkowatego, później krótko-maczugowaty, takiej barwy jak kapelusz, ozdobiony delikatną, ciemnopurpurowo-czerwoną siateczką[3].

Miąższ

Żółty, u podstawy trzonu czasami winnoczerwony. Na powietrzu szczególnie szybko i intensywnie staje się błękitnozielony. Ma przyjemny zapach i łagodny smak[3].

Wysyp zarodników

Zarodniki wrzecionowate, gładkie, miodowożółte, o wymiarach 10–11 × 5,5–6 μm, wysyp oliwkowobrązowawy[4].

Gatunki podobne

Podobny jest krwistoborowik purpurowy (Rubroboletus rhodoxanthus). Jest to jednak rzadki gatunek, ma kapelusz białawy lub płowy i tylko miejscami z czerwonym odcieniem. jego miąższ po uszkodzeniu też się przebarwia, ale mniej intensywnie[3].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Rośnie w lecie i na początku jesieni w widnych lasach liściastych, głównie pod dębami i bukami, szczególnie na glebach wapiennych. Jest znacznie rzadszy niż krwistoborowik purpurowy[3]. W Polsce znane jedno stanowisko w województwie świętokrzyskim[6].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Grzyb trujący[4][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2015-10-25].
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2015-10-24].
  3. a b c d e f Pavol Škubla, Wielki atlas grzybów, Poznań: Elipsa, 2007, ISBN 978-83-245-9550-1.
  4. a b c d e Aurel Dermek, Grzyby znane i mniej znane, Warszawa: Państ. Wyd. Rolnicze i Leśne, 1988, s. 342, ISBN 83-09-01196-2.
  5. Rekomendacja nr 3/2024 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego [online] [dostęp 2024-04-26].
  6. Imperator rhodopurpureus (borowik rudopurpurowy) [online], www.grzyby.pl [dostęp 2022-09-05].