Wysyp zarodników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wysyp zarodników pochwiaka okazałego

Wysyp zarodnikówbarwa zarodników jest jedną z cech, dzięki której można nieuzbrojonym okiem określić gatunek grzyba. Niektórych gatunków grzybów kapeluszowych z blaszkami nie da się oznaczyć bez określenia koloru wysypu zarodników. Wysyp zarodników otrzymuje się układając dojrzały kapelusz hymenoforem do dołu na kartce białego papieru. Po kilku, kilkunastu godzinach należy usunąć kapelusz. Na kartce pozostają zarodniki o kolorze właściwym dla danego gatunku.

Uwagi:

  • Ze zbyt młodych i zbyt starych owocników wysypu nie uzyskamy – w pierwszym przypadku zarodniki są jeszcze niedojrzałe, w drugim już wypadły.
  • Owocnik dobrze jest przykryć naczyniem aby zapobiec rozproszeniu lub zanieczyszczeniu zarodników. Osłona nie może być szczelna ponieważ z zaparowanych owocników na ogół nie uzyskamy wysypu.
  • W przypadku bardzo małych owocników nie odrywamy trzonu, aby nam przedwcześnie nie wysechł. Na kartce papieru wykonujemy otwór o średnicy trzonu i wkładamy do niego trzon, zanurzając go w małym naczyńku z wodą.

Bibliografia[edytuj]

  1. Till R. Lohmeyer, Ute Kũnkele: Grzyby. Rozpoznawanie i zbieranie. Warszawa: 2006. ISBN 978-1-40547-937-0.
  2. Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.