In the Company of Heroes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
In the Company of Heroes
Autor Michael Durant, Steven Hartov, Mark Bowden (wstęp)
Tematyka Operacja w Mogadiszu
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 2003
Wydawca Putnam Adult

In the Company of Heroes – książka Michaela Duranta i Stevena Hartova opisująca przeżycia Duranta, jako pilota śmigłowców wojskowych podczas operacji w Mogadiszu w Somalii w 1993 r., w Zatoce Perskiej (wojna iracko-irańska i I wojna w Zatoce Perskiej) oraz amerykańskiej operacji w Panamie, a także inne epizody z życia Duranta, związane z jego pracą. Podczas operacji w Mogadiszu pilotowany przez Duranta śmigłowiec UH-60 Black Hawk o oznaczeniu kodowym Super Six-Four został zestrzelony przy pomocy RGppanc. Sam Durant przeżył lądowanie awaryjne. Na ziemi dwóch snajperów Delta Force: Gary Gordon i Randy Shughart ochotniczo zgłosiło się do osłaniania miejsca katastrofy i rannego pilota. Odpierając ataki tłumu ponieśli oni śmierć, a Durant na 11 dni został jeńcem somalijskiego generała-przywódcy bojówek - Mohameda Farraha Aidida. Komandosi Delty zostali za tę akcję odznaczeni pośmiertnie Medalem Honoru.

Wstęp do książki napisał Mark Bowden, autor innej pozycji o operacji w Mogadiszu: Helikopter w ogniu (Black Hawk Down:A Story of Modern War).

Książka znalazła się na liście bestsellerów New York Times[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NYT BEST SELLERS: June 8, 2003 - New York Times. The New York Times, 08-06-2003. [dostęp 21-05-08].
  • Michael J. Durant, Steven Hartov: In the company of heroes. New York: G.P. Putnam's Sons, 2003. ISBN 978-0-399-15060-9.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]